|   2023-11-29 18:10:00

B. Bystrica: Mesto spúšťa monitorovanie vjazdov automobilov do pešej zóny

TASR o tom v stredu informovala hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.
Na magistráte sa v tejto súvislosti začala v stredu séria rokovaní vedenia mesta spolu so zástupcami odborných útvarov, mestskej i štátnej polície. Mesto aktuálne eviduje 670 vydaných oprávnení na vjazd vozidla do pešej zóny, ktorými disponujú osoby spĺňajúce podmienky všeobecne záväzného nariadenia (VZN). Sú dva druhy oprávnení, takzvané parkovacie a zastavovacie. Okrem mesta ich vydáva aj polícia.        

Podľa primátora Jána Noska umiestnenie špeciálneho kamerového systému do Lazovnej, Národnej a Dolnej ulice im poskytne obraz o tom, ktoré vozidlá a ako sa pohybujú po pešej zóne. Inštalované kamery budú snímať nielen celkovú lokalitu, ale aj všetky ŠPZ-ky. "Získame dáta, spárujeme evidenčné čísla vozidiel a vykonáme celkovú analýzu, na základe ktorej budeme môcť prijať ďalšie účinné opatrenia," konštatoval Nosko s tým, že na diskusiu je aj téma kolobežkárov či cyklistov.

"Priemerne každý deň vstúpi do pešej zóny jedno auto bez povolenia. Chceme pristúpiť k vydávaniu oprávnení viazaných na ŠPZ-ky, tým pádom zmeniť VZN a vykonávať kontroly formou objektívnej zodpovednosti," doplnil náčelník mestskej polície (MsP) Viliam Pischko.        

Mesto sa v najbližšom období chystá zanalyzovať platné VZN a zistiť, či vôbec existuje možnosť zredukovať niektoré oprávnenia na vstup do pešej zóny tak, aby nepoškodilo obyvateľov a podnikateľov v tejto lokalite.

(tasr)