TRENČÍN – Trenčianske múzeum v Trenčíne oslavuje. Má na to dobrý dôvod. V uplynulom roku totiž dosiahlo historicky najvyššiu návštevnosť.
Výnimočnú sezónu múzeum avizovalo už v októbri 2023, kedy Trenčiansky hrad navštívil 150 000. návštevník.
Hrad v roku 2023 navštívilo približne 170 000 návštevníkov, ostatné pobočky krajského múzea navštívilo viac ako 30 000 turistov.
„Ak porovnávame návštevnosť s naším najlepším rokom, ktorým bol rok 2019, tak sme návštevnosť zvýšili o 15 percent,“ uviedol riaditeľ Trenčianskeho múzea Peter Martinisko.
„Návštevnosť bola v tomto roku rekordná na všetkých našich pobočkách. Suverénne najviac návštevníkov prilákal Trenčiansky hrad, označovaný ako jeden z najkrajších hradov Slovenska. Na druhej strane je to práve Trenčiansky hrad, ktorý tvorí výraznú položku v našich investíciách. V roku 2023 sme do jeho obnovy investovali takmer 800 000 eur z vlastných zdrojov. To si môžeme dovoliť práve vďaka vysokej návštevnosti hradu,“ dodal Martinisko.
Hrad má za sebou akčný rok
V minulom roku múzeum z vlastných zdrojov investovalo do rekonštrukcie a opráv, napríklad na hrade investovali do rekonštrukcie vodovodného potrubia, do opravy hlavnej prístupovej cesty, na niekoľkých objektoch vymenili drevené strešné krytiny a na horný hrad namontovali nové bleskozvody.
„Vďaka projektom z Európskej únie bolo do vybavenia hradu investovaných takmer 140 000 eur. Múzeum tiež investovalo do vzduchotechniky v centrálnom depozitári, kde vďaka novým zvlhčovačom dokáže zabezpečiť stabilné klimatické podmienky pre zbierkový fond,“ ozrejmila Katarína Spačková, vedúca oddelenia marketingu a komunikácie Trenčianskeho múzea.
Múzeum tiež rozšírilo zbierkový fond. Niekoľko vzácnych predmetov dostalo darom, iné zakúpili. „Múzeum zakúpilo obraz z roku 1741, na ktorom neznámy autor zachytil podžupana trenčianskej župy Krištofa Ugronoviča, ktorý sa zúčastnil aj na súdnom procese s Jurajom Jánošíkom.
Obraz mal zaujímavý osud, bližšie ho priblížila Mgr. Veronika Ďurejová, odborná pracovníčka Trenčianskeho múzea na facebooku inštitúcie:
„Ugronovičovci mali na Považí kaštieľ v Borčiciach. Tam ešte v 20. storočí obraz visel, ale vtedy tam už bývala grófka Sipekiová vo veľmi zlých podmienkach. Pradedo posledného majiteľa obrazu bol právnik a pomohol jej vybaviť nejaký základný finančný dôchodok. Ona mu z vďačnosti tento obraz venovala. Obraz sa neskôr presťahoval s majiteľmi do Košíc a odtiaľ sa ho podarilo minulý rok doviezť naspäť na Považie, kde pôvodne Ugronovičovci pôsobili,“ osvetlila Ďurejová.
Obraz sa teda po rokoch podarilo vrátiť z Košíc na miesto jeho vzniku. „Trenčianske múzeum obraz zakúpilo za 5 000,- eur. V najbližšej dobe bude dielo reštaurované a v budúcnosti bude súčasťou expozície Trenčianskeho múzea,“ dodala Ďurejová.
Niektoré zbierkové predmety sú už súčasťou expozície, ostatné, napríklad zbierku krojovaných bábik či bustu Ľudovíta Štúra budú môcť návštevníci vidieť v pripravovaných expozíciách v roku 2024. Celková hodnota predmetov získaných formou kúpy a daru je 10 338 eur,“ uzavrela Spačková.
Čo je za týmto úspechom?
V minulom roku prinieslo múzeum niekoľko noviniek, ktoré sa stali veľkým lákadlom pre návštevníkov. „Najväčšia z nich bola spoločná vstupenka pre všetky pobočky, ktoré múzeum spravuje. Vzhľadom na vysokú infláciu pristúpili aj k miernemu navýšeniu cien niektorých kategórií, zároveň však iné kategórie, napríklad detský lístok, zlacneli,“ uzavrela Spačková.
Zdroj: TS Trenčianske múzeum v Trenčíne