Rumunskí farmári protestujú proti vysokým daniam a zelenej byrokracii, mestá blokujú traktormi
V Rumunsku prebiehajú rozsiahle protesty farmárov a dopravcov, ktorí zablokovali ulice a cesty v Bukurešti a ďalších mestách. Rumunskí farmári nasledujú príklad Nemecka a demonštrujú proti vysokým daniam, zelenej byrokracii a zvyšovaniu nákladov na poistenie motorových vozidiel. Protestujúci tiež poukazujú na rastúce ceny palív, hnojív a zníženie dotácií v poľnohospodárstve.
Kolóny traktorov, kamiónov a ďalších poľnohospodárskych vozidiel sa začali zhromažďovať na cestách v blízkosti veľkých rumunských miest. Ich cieľom je obnoviť rokovania medzi odbormi, koalíciou a vládou o vysokých sadzbách poistenia motorových vozidiel a pomalom vyplácaní dotácií. Protestujúci zablokovali aj hraničný priechod s Ukrajinou.
Zástupcovia dopravcov a farmárov tvrdia, že niektoré dopravné a poľnohospodárske spoločnosti sú na pokraji bankrotu.
Minister poľnohospodárstva Florin Barbu zvolal schôdzku so všetkými poľnohospodárskymi združeniami a zväzmi, kde podrobne predstaví program na nadchádzajúci rok 2024.
(euractiv)