Súd v Moskve vyhovel žiadosti vyšetrovateľov a v neprítomnosti nariadil vziať do väzby ruského novinára Michaila Zygara, ktorý je stíhaný v prípade šírenia dezinformácií o ruskej armáde. Ak by sa Zygar vrátil do Ruska, môže byť zadržaný priamo na letisku a prevezený do vyšetrovacej väzby.

Súdom nariadené dva mesiace väzby sa budú počítať od jeho vydania na ruské územie alebo od jeho zadržania.

Za šírenie dezinformácií o ruskej armáde mu hrozí do desať rokov väzenia.

Zygar sa aj mimo Ruska stal známym vďaka svojmu bestselleru Všetci mocní Kremľa. V najnovšej knihe, ktorá vyšla v slovenskom preklade pod názvom Vojna a trest, sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine.

Správy o tom, že voči Zygarovi sa v Rusku vedie trestné konanie, sa objavili ešte v marci. Začiatkom apríla po ňom v neprítomnosti vyhlásili pátranie. Jeho meno od októbra 2022 figuruje na zozname takzvaných zahraničných agentov.

Presný dôvod začatia trestného konania nie je známy, ale Zygarov bývalý kolega, šéfredaktor spravodajstva nezávislej televízie Dožď Tichon Dziadko na sociálnych sieťach – bez uvedenia zdroja – napísal, že príčinou je „ako vo väčšine prípadov informovanie o zločinoch ruskej armády v meste Buča na predmestí Kyjeva“. Samotný Zygar tieto tvrdenia nekomentoval.

Zygar momentálne nežije v Rusku. Pôsobí v exile, kde aktívne vystupuje proti ruskej invázii na Ukrajinu, zúčastňuje sa na diskusiách o možnej budúcnosti Ruska a potrebe prehodnotiť jeho minulosť.

(tasr, tass, rfe/rl)

Nové správy

Google zareagoval na nedávny atentát na Roberta Fica odstránením YouTube kanálu útočníka. Spoločnosť zdôraznila, že pri vyhľadávaní a odporúčaní prioritizuje videá z dôveryhodných zdrojov. 

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

V Teheráne sa stretli lídri takzvanej osi odporu, ktorá pozostáva z milícií bojujúcich proti Izraelu. Diskutovali o vojne v Pásme Gazy, schôdzky sa zúčastnili zástupcovia hnut Hamas, Hizballáh, Ansár Alláh (húsíovia) a irackých šiitských milícií.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Ministerstvo hospodárstva SR sa musí poponáhľať s viacerými výzvami v rámci plánu obnovy. Vyplýva to z uznesenia vlády k návrhu Správy o pokroku v implementácii Plánu obnovy a odolnosti SR, o ktorej vo štvrtok rokovala vláda.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Eurokomisia vstúpila do druhej fázy právneho konania voči Maďarsku za prijatie zákona o ochrane suverenity. Vláde premiéra Viktora Orbána zaslala EK stanovisko s odôvodnením, keďže Komisia nedostala primerané odpovede na obavy vyjadrené v upozornení zaslanom Budapešti.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Ľuboš Machaj považuje uznesenie Rady RTVS o porušení zákona z jeho strany za účelové a vykonštruované. Uviedol to v súvislosti s uznesením rady telerozhlasu z 22. mája.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Eurofondy z programového obdobia 2014-2020 sa podarilo Slovensku kompletne vyčerpať. Po štvrtkovom rokovaní vlády to povedal minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD).

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Čína „trestá“ Taiwan za prezidentské voľby. V okolí ostrovného štátu spustila sériu takzvaných vojnových hier – viaczložkových cvičení s rôznymi scenármi. Ide o reakciu na víťazstvo Laja Čching-teho vo voľbách pred troma dňami.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Hlavné pojednávanie v trestnej veci Vladimíra Pčolinského zrušili. Samosudca o tom rozhodol pre prebiehajúce konanie na Najvyššom súde a sťažnosť obžalovaného.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Predseda frakcie Identita a demokracia Marco Zanni požiadal o vylúčenie AfD. Frakcia k tomuto krokuje pristupuje po sérii incidentov, ktoré zahŕňali europoslanca Maximiliana Kraha, a následne nemeckú delegáciu frakcie, a ich vplyv na dobré meno ID.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Čína vyvíja systematické úsilie na podporu ruského vojnového snaženia. Vysokopostavení predstavitelia Bidenovej administratívy takto okomentovali prudký nárast dovozu čínskeho tovaru dvojakého použitia do Ruska.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Po celom Srbsku sa rozozvučali zvony v pravoslávnych chrámoch, išlo o protest proti hlasovaniu OSN o rezolúcii o vyhlásení medzinárodného dňa na pamiatku genocídy v Srebrenici v roku 1995. Hlasovanie sa uskutoční v priebehu dňa na pôde Valného zhromaždenia OSN.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Ruský Federálny úrad pre leteckú dopravu (Rosaviacija) pozastavil prevádzku dvoch letísk v Tatársku. Z bezpečnostných dôvodov pozastavili prevádzku letiska v Kazani, a to od 11.30 moskovského času (10.30 SELČ), následne aj v Nižnekamsku.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Vladimir Putin v priebehu dňa oficiálne navštívi Bielorusko, už večer sa stretne so svojím náprotivkom Alexandrom Lukašenkom. Informoval o tom hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

V korupčnej kauze špeciálneho exprokurátora Dušana Kováčika prerušili stíhanie. Piatkový (24. 5.) termín hlavného pojednávania na banskobystrickom pracovisku ŠTS je preto zrušený.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Ukrajinský rozpočet nedokáže pokryť vojenské výdavky, vláda preto diskutuje o zvýšení sadzieb „vojenskej dane z príjmu“ či DPH. Minister financií Serhij Marčenko odhadol rozpočtový výpadok na takmer 200 miliárd hrivien (asi 4,6 miliardy eur).

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Facebook pri „kauze“ vymazania účtu Juraja C. rozptýlil prvú vlnu obáv – bola to spoločnosť Meta, ktorá ako správca sociálnej siete vymazala atentátnikov účet. Nasledovala však ďalšia vlna nezodpovedaných otázok, ako napríklad, prečo má namiesto slovenskej polície prístup k vymazaným dátam americká FBI.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Medzinárodný súdny dvor vydá 24. mája o 15. hodine rozhodnutie k žiadosti Juhoafrickej republiky (JAR) nariadiť Izraelu zastavenie vojenských operácií v Pásme Gazy.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Britské úrady revidovali počty migrantov za rok 2022, sú vyššie o takmer 20-tisíc ľudí. Informoval o tom Úrad pre národnú štatistiku (ONS).

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Atentátnik Cintula tvrdí, že mieril tak, aby určite neohrozil život Fica. Svoje konanie vraj úprimne ľutuje. Takisto tvrdí, že dával pozor, aby ani náhodou neohrozil žiadneho človeka v dave, ani ochranku.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Prezidentka vyjadrila sústrasť Pellegrinimu, ktorému zomrel otec. Zvolený prezident o úmrtí svojho otca informoval na sociálnej sieti.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Lídri najväčších politických strán v Spojenom kráľovstve začali v ranných hodinách volebné kampane pred parlamentnými voľbami. Premiér Rishi Sunak absolvoval vystúpenie v televízii GB News, šéf labouristov Keir Starmer plánuje zacieliť kampaň v juhovýchodnom Anglicku.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko vymenoval nového náčelníka generálneho štábu Ozbrojených síl Bieloruska – stal sa ním Pavel Muravejka. Ten doteraz zastával post prvého námestníka tajomníka Bezpečnostnej rady Bieloruskej republiky.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Rakúsky vinár počas renovácie pivnice objavil mamutie kosti. Podľa Rakúskeho archeologického inštitútu Rakúskej akadémie vied je to „archeologická senzácia“.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Nigel Farage nebude kandidovať vo voľbách do Dolnej snemovne, oznámil to v príspevku na sieti X. Čestný predseda strany Reform UK však prisľúbil, že lídrovi strany Richardovi Ticeovi pomôže v kampani.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Na niektoré praktiky, ktoré sa bežne používajú v obchodoch, si už zákazníci zvykli. A to i napriek tomu, že ich môžu zavádzať. Výrazné farby cenoviek v akcii, či už len to samotné označenie, evokujú pocit, že produkt nakúpite výhodnejšie. Nie vždy je to však tak a to by sa od júla malo zmeniť.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Ruský hackerský útok proti maďarskému ministerstvu zahraničných vecí v roku 2021 bol úplne obyčajným útokom, pri ktorom neunikli žiadne citlivé údaje. Uviedol to šéf maďarského úradu vlády Gergely Gulyás v rozhovore pre portál 444.hu.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Počet slovenských firiem, ktoré ohodnotili svoju situáciu za posledných 12 mesiacov ako celkovo silnejšiu, sa medziročne zvýšil o päť percentuálnych bodov na 35 percent.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Rada RTVS skonštatovala porušenie zákona zo strany Ľuboša Machaja. Generálny riaditeľ telerozhlasu sa mal protiprávneho konania dopustiť tým, že písomne neinformoval radu o novelizácii kolektívnej zmluvy na roky 2024 až 2026.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Premiérov stav je naďalej vážny, ale nateraz stabilizovaný. Štvrtkové lekárske konzílium potvrdilo doposiaľ zvolený postup jeho liečby.

„Zdravotný stav pacienta je naďalej vážny, ale stabilizovaný. Výstup z multidisciplinárneho konzília potvrdil tento záver,“ uviedol Úrad vlády SR.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Petrovi Pellegrinimu zomrel otec, zvolený prezident mu napísal odkaz na sociálnej sieti.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Prezidentka Zuzana Čaputová zapožičala bojovú zástavu 65. prieskumnému práporu Prešov. Ocenila tak príkladné plnenie úloh jednotky. Bojovú zástavu označila hlava štátu za symbol morálnej cti a vojenskej statočnosti. Slávnostný ceremoniál sa uskutočnil vo štvrtok na nádvorí Prezidentského paláca.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Majetkové priznania politikov: Matovič ani v roku 2023 nič nevlastnil, Pellegrini priznal užívanie Náhlikovej vily.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Príbuzní izraelských rukojemníkov zverejnili video z únosu piatich vojačiek zo základne Nahal Oz na juhu Izraela, ktoré zajali militanti Hamasu 7. októbra 2023.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Prílev štátnych peňazí ruských zbrojárov výrazne nakopol, rozmach by však nebol možný bez kľúčových komponentov. Rusko totiž nie je v prípade technológií sebestačné.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Predstavitelia ľavicových strán pred eurovoľbami vylúčili spojenectvo s „krajnou pravicou“, zaviazali sa „neúnavne bojovať proti nenávisti, rasizmu a xenofóbii“.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Od začiatku násilností v Novej Kaledónii tam Francúzsko vyslalo posilu tritisíc policajtov. „Poviem to veľmi jasne. Tieto sily zostanú tak dlho, ako to bude potrebné. Dokonca aj počas olympijských a paralympijských hier,“ vyhlásil prezident Emmanuel Macron.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Kolumbia otvorí ambasádu v Ramalláhu, faktickom hlavnom meste Predjordánska. O rozhodnutí kolumbijského prezidenta Gustava Petra informoval minister zahraničia Luis Gilberto Murillo.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Obchodná vojna s Čínou by poškodila automobilový priemysel Slovenska, upozornil riaditeľ Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA) Patrik Križanský. Antisubvenčné opatrenia by podľa asociácie konkurencieschopnosť európskeho automobilového priemyslu oproti nastupujúcim čínskym automobilkám nevyriešili.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Nórska vláda zamedzí od 29. mája vstupu ruských občanov na územie monarchie. Má sa to týkať Rusov, ktorí cestujú do Nórska v rámci turistiky či iných nie dôležitých (non-essential) dôvodov.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Súdny proces s Ladislavom Bašternákom v kauze Bonaparte pokračuje výsluchom svedkov. Na hlavné pojednávanie sa vo štvrtok osobne nedostavil ani jeden z obžalovaných, súhlasili s konaním v ich neprítomnosti. Predvolaní boli traja svedkovia.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok
Nahrávam...
Ďalšie články