Na realizáciu projektu slúžia centrá včasnej pomoci vo všetkých krajoch Slovenska. Slovenský paralympijský výbor plánuje zapojiť aj detašované pracoviská u poskytovateľov sociálnych služieb. Do zbierky nových centier pribudlo centrum v Dolnom Kubíne, ktoré povedie motivátor a kapitán paralympijskej hokejovej reprezentácie Martin Joppa.
S prosbou o pomoc pri uplatnení sa na pracovnom trhu požiadal aj parahokejista Michal Hlinka. „Pre hendikepovaných ľudí sú možnosti na trhu práce obmedzené. Verím, že spoločnými silami, skúsenosťami motivátora a jeho rozhľadom v pracovnej oblasti dokážeme nájsť vhodnú pracovnú pozíciu, ktorú budeme môcť vykonávať plnohodnotne s prihliadnutím na môj hendikep,“ spresnil.
Projekt Sme si rovní II. bude fungovať do konca roka 2026 naprieč celým Slovenskom. K dispozícií je až 40 vyškolených motivátorov so zdravotným znevýhodnením a osem psychológov. Klienti nájdu pomoc v centrách v Žiline na Kováčovej, v Piešťanoch, v Košiciach, v Trenčíne, ale aj v Prešove, v Bratislave a po novom aj v Dolnom Kubíne.
Podľa primátora Jána Prílepka je Dolný Kubín centrom slovenského parašportu. „Sme radi, že naša spolupráca so Slovenským paralympijským výborom prerástla do otvorenia regionálnej kancelárie v našom meste,“ dodal s tým, že centrum pomôže ľudom so zdravotným znevýhodnením zaradiť sa do spoločenského a pracovného života. „Zároveň je to aj priestor na úzku spoluprácu s novovzniknutým mestským sociálnym podnikom, ktorý sa bude zameriavať práve na zamestnávanie ľudí so znevýhodnením,“ uzavrel primátor.
Projekt má podporu ministerstva práce. Pásku slávnostne prestrihli štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Branislav Ondruš. „Osoby so zdravotným znevýhodnením si zaslúžia rovnaké postavenie a rovnocenný prístup ako každý iný,“ podotkol Ondruš a dodal: „Som rád, že môžem zdieľať skúsenosti priamo z praxe pri otvorení tohto nového Centra včasnej pomoci.“
Predseda Slovenského paralympijského výboru a zároveň aj parastolný tenista Ján Riapoš dodal, že výsledky projektu potvrdili pozitívny vplyv tejto podpory. „Naši motivátori podali pomocnú ruku 1 153 klientom a absolvovali viac ako 15-tisíc stretnutí po celom Slovensku. Podporujeme ľudí s hendikepom nielen v športovej kariére, ale aj v spoločenskej a pracovnej oblasti,“ uzavrel Riapoš.
(Zdroj: myorava.sme.sk, FB – Sme si rovní)