Nový posun: NATO vraj schválilo misiu na výcvik a bezpečnostnú pomoc Ukrajine

profimedia-0862935283 Tréning ukrajinských vojakov, ilustračný obrázok. Foto: Profimedia.sk

Členské krajiny Severoatlantickej aliancie údajne vo štvrtok schválili misiu zameranú na výcvik a bezpečnostnú pomoc Ukrajine. Informuje o tom nemecká tlačová agentúra DPA odvolávajúca sa na vyjadrenia nemenovaných predstaviteľov NATO.

Projekt je predovšetkým o tom, že NATO chce v budúcnosti prevziať medzinárodnú koordináciu dodávok zbraní a výcvikových aktivít pre ukrajinské ozbrojené sily.

Misia nazvaná Bezpečnostná pomoc a výcvik NATO pre Ukrajinu (NSATU) by predstavovala prvé poskytnutie takejto pomoci Kyjevu v rámci oficiálnych štruktúr NATO.

Väčšina štátov NATO predtým hlasovala za názov „Misia NATO Ukrajina“. Federálna nemecká vláda však zaujala stanovisko, že by sa to mohlo mylne chápať tak, že aliancia chcela poslať vojakov na Ukrajinu.

Doteraz členské krajiny Aliancie koordinovali pomoc prostredníctvom svojej neformálnej Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny vedenej Spojenými štátmi.

Takýto presun zodpovednosti je jedným z prvkov rozsiahlejšieho diskutovaného návrhu, aby spojenci NATO prijali určitý dlhodobý záväzok týkajúci sa podpory pre Ukrajinu.

Štvrtková dohoda neobsahuje podľa zdrojov agentúry DPA nijaké konkrétne finančné záväzky. Stanovuje však, že spoločnú pomoc bude prinajmenšom koordinovať samotné NATO.

DPA pripomína, že generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na májovom stretnutí ministrov zahraničných vecí NATO v Prahe žiadal, aby sa spojenci zaviazali k tomu, že Ukrajine poskytnú každoročne aspoň 40 miliárd eur.

(tod/tasr)


Ďalšie články