Pozitívny trend v zhodnotení súkromných penzií pokračuje. Rezonovali aj predčasné dôchodky

Businesswoman examining investment chart on computer Ilustračná fotografia. Foto: Profimedia.sk

Investície v druhom pilieri vlani zaknihovali úspešný rok. Správcovia začiatkom tohto roka informovali, že na účtoch mali sporitelia už takmer 14 miliárd eur a medziročne stúpol aj počet účastníkov, ktorý presiahol 1,8 milióna ľudí. Odvtedy však prešla takmer polovica roka a predbežné výsledky naznačujú, že pozitívne trendy pokračujú.

„Rok 2023 patril medzi rekordné roky, čo sa týka zhodnotenia dôchodkových fondov a tento trend sa prelial aj do roku 2024,“ otvoril výročnú konferenciu šéf Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) Miroslav Kotov.

Sporiteľov pribudlo a v garantovaných a negarantovaných fondoch majú ku koncu mája 2024 viac ako 15 miliárd eur.

Kým v konzervatívnych fondoch sa aktuálne zhodnocuje takmer 5,7 miliardy, v tých rizikovejších, ktoré zároveň ponúkajú vyšší potenciálny výnos, je zainvestovaných približne o 4 miliardy viac.

Fondom sa až na jednu výnimku darilo. V tých garantovaných sa výnosy za posledných 12 mesiacov hýbali v rozpätí od 1,2 do 4,3 percenta. Viac, samozrejme, zarobili tie negarantované – od 13,4 do 21,6 percenta. V zhruba dvojpercentnom mínuse skončil len jeden garantovaný fond.

Kotov pripomenul, že jednou z najzásadnejších úloh, ktorú správcovské spoločnosti začali realizovať podľa plánu, bol práve presun úspor z garantovanej do negarantovanej stratégie. Kým ku koncu júna minulého roka bol medzi nimi pomer 60 ku 40, aktuálne čísla ukazujú takmer presný opak. Ku koncu mája bolo v indexových fondoch podľa údajov asociácie už 59 percent úspor.

V tejto súvislosti šéf asociácie poznamenal, že výzva ešte len príde. Akciové trhy totiž sporadicky čelia poklesom a vtedy bude podľa neho potrebné sporiteľov v rámci týchto investičných stratégií udržať. „Pretože nie je výhrou ich tam len presunúť, dôležité bude, aby tu investičnú stratégiu sporitelia dlhodobo dodržiavali,“ skonštatoval s dôvetkom, že len vtedy to prináša vysoké priemerné zhodnotenia.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami