Frakcia Patrioti pre Európu naberá na realite aj sile. Koľko by mohla mať europoslancov?

AUSTRIA - EU - POLITIC - PARTY - BABIS - KICKL - ORBAN - PATRIOTS FOR EUROPE - AUSTRIA; VIENNA; 20240630; Hungarian Prim Viktor Orbán a Andrej Babiš. Foto: Profimedia.sk

Novovznikajúca frakcia Európskeho parlamentu Patrioti pre Európu, ktorej vznik pôvodne ohlásili maďarský premiér Viktor Orbán a český expremiér Andrej Babiš, by už mala mať dostatočný počet členov, aby mohla oficiálne vzniknúť. Najnovším prírastkom majú byť národno-konzervatívne zoskupenia z viacerých západoeurópskych krajín.

Kostru novej politickej aliancie tvoria od minulej nedele Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána, česká strana ANO Andreja Babiša a Slobodná strana Rakúska (FPÖ) Herberta Kickla. Títo predstavitelia podpísali pred týždňom manifest novej aliancie. Okrem iného požadujú viac rozhodovania na národnej úrovni, lepšiu obranu vonkajších hraníc pred migráciou a kritizujú Zelenú dohodu pre Európu, takzvaný Green Deal.

„Preberáme zodpovednosť za spustenie tejto novej platformy a novej frakcie. Chcem dať jasne najavo, že toto je náš cieľ,“ povedal na spoločnom stretnutí vo Viedni Orbán.

Európski patrioti tým splnili jednu z podmienok vytvorenia novej frakcie v EP, ktorou je minimálne 23 poslancov. Potrebovali však ešte naplniť aj druhý cieľ, a tým je, že v skupine musí byť zastúpených najmenej sedem členských štátov Únie.

Kto už ohlásil vstup

Ako uvádza Guardian, záujem o vstup do frakcie európskych patriotov v sobotu oznámili Flámski separatisti strany Vlaams Belang (Flámsky záujem) a Dánska ľudová strana (Dansk Folkeparti).

Člen dánskych ľudovcov Anders Vistisen napríklad napísal, že sa teší na spoluprácu so svojimi bývalými spojencami z frakcie Identita a demokracia (ID) a taktiež s „novými priateľmi zo Španielska, Česka a Maďarska“.

Záujem o vstup k patriotom oznámila počas týždňa aj holandská Strana za slobodu (PVV) Geerta Wildersa.

Predtým sa k novej frakcii pridali portugalská Chega (Dosť) a španielske subjekty Vox či Párty sa skončila.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami