Mimoriadny parlamentný výbor pre kultúru a médiá vo štvrtok nezasadol. Nebol uznášaniaschopný, chýbali všetci siedmi poslanci koalície a aj opozičný poslanec Jozef Hajko z KDH.
Podpredsedníčka výboru Zora Jaurová (PS) vyhlásila, že sa na ministerku Martinu Šimkovičovú (nom. SNS) plánuje sťažovať premiérovi Robertovi Ficovi (Smer), pretože neprišla na výbor.
Podľa poslankyne PS to urobila opakovane. Navštevovanie gestorských výborov pre jednotlivé rezorty je podľa Jaurovej nutné pre dobré fungovanie vlády a parlamentu. Poslanci výboru následne pokračovali v neformálnej diskusii s bývalým riaditeľom Slovenského národného divadla Matejom Drličkom a aj bývalou riaditeľkou Slovenskej národnej galérie Alexandrou Kusou.
O zvolanie výboru žiadali poslanci opozície po tom, čo ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS) odvolala Drličku a Kusú.
Opozičné PS vopred avizovalo pozvanie ministerky kultúry aj odvolaných riaditeľov. „Máme množstvo otázok na všetkých zúčastnených a chceme umožniť pani ministerke, aby sa so svojimi bývalými riaditeľmi konečne stretla, keď sa jej to už nepodarilo doteraz,“ napísalo PS na sociálnej sieti.
Do konca týždňa by mala opozícia podať návrh na odvolanie Šimkovičovej z postu ministerky. Mimoriadna schôdza sa potom musí uskutočniť do siedmich dní. Podpredseda KDH Viliam Karas oznámil, že podpisy na zvolanie schôdze plánujú opozičné strany odovzdať do podateľne parlamentu v piatok 16. augusta.
Proti krokom Šimkovičovej sa tento týždeň v Bratislave uskutočnili dve protestné zhromaždenie. Prvé v pondelok organizovala platforma Otvorená kultúra, ktorá predstavila požiadavky, medzi ktorými je okamžité odstúpenie ministerky Šimkovičovej, odvolanie generálneho tajomníka služobného úradu ministerstva kultúry Lukáša Machalu. Platforma tiež vyzvala celé politické spektrum na „nápravu legislatívy devastujúcej kultúrne prostredie na Slovensku, konkrétne zákona o múzeách a galériách, o Fonde na podporu umenia, o Audiovizuálnom fonde a o STVR“.
Druhé zhromaždenie sa uskutočnilo v utorok. Zvolali ho opozičné strany PS a SaS. Politici však s prejavmi nevystúpili. Nahradili ich zástupcovia umeleckej obce a justície.