Prezident Južnej Kórei Jun Sok-jol vidí v spoločnom poradnom orgáne so Severnou Kóreou cieľ diskusie o spôsoboch zmiernenia napätia a obnovenia hospodárskej spolupráce. Predstavil tiež svoju víziu zjednotenia týchto susedných krajín.
Jun využil prejav pri príležitosti Dňa národného oslobodenia na predstavenie plánu zjednotenia a na nové oslovenie Pchjongjangu po nedávnej ponuke jeho vlády na poskytnutie pomoci pri povodňových škodách v KĽDR, ktorá bola podľa jeho slov odmietnutá.
Zjednotená Kórea sa však zdá byť vzdialenou perspektívou, keďže vzťahy medzi oboma krajinami sú na najnižšom stupni za uplynulé desaťročia. Severná Kórea sa usiluje o rozvoj svojich jadrových a raketových kapacít a podniká kroky na prerušenie vzťahov s Južnou Kóreou, pričom ju opätovne definuje ako nepriateľský štát.
Severokórejský vodca Kim Čong-un začiatkom roka označil Južnú Kóreu za „hlavného nepriateľa“ a vyhlásil, že zjednotenie už nie je možné. Jun uviedol, že vznik „medzikórejskej pracovnej skupiny“ by mohol pomôcť zmierniť napätie a riešiť všetky otázky od hospodárskej spolupráce cez výmeny ľudí až po stretnutia rodín, ktoré rozdelila kórejská vojna v rokoch 1950 až 1953.
Poradkyňa Bieleho domu pre región východnej Ázie Mira Rappová-Hooperová vo Washingtone uviedla, že Severná Kórea neprejavila záujem o dialóg, ale USA, Južná Kórea a Japonsko budú naďalej koordinovať diplomatické stratégie v tomto smere.
„V konečnom dôsledku dúfame, že Pchjongjang niekedy uzná za vhodné nadviazať kontakt aspoň s jedným z nás,“ povedala. „Ak si viac Severokórejčanov uvedomí, že zjednotenie prostredníctvom slobody je jedinou cestou k zlepšeniu ich života, a budú presvedčení, že zjednotená Kórejská republika ich prijme, stanú sa pevnými, priateľskými silami za zjednotenie založené na slobode,“ vyhlásil juhokórejský prezident.
(tasr)