Spor o rodičovský dôchodok ohrozil stabilitu vlády, preto sme ustúpili, priznal Danko

Líder SNS Andrej Danko priblížil, že v koalícii stál preto pred rozhodnutím, či má vláda pre spor o 13. a rodičovský dôchodok padnúť.

Andrej Danko Andrej Danko. Foto: Jakub Kotian/TASR

Spor medzi vládnymi stranami SNS a Hlas-SD o podobu rodičovského dôchodku ohrozil stabilitu vlády a národniari preto tlaku koaličného partnera ustúpili. Problém však nepovažujú za uzatvorený a chcú s ministrom práce Erikom Tomášom (Hlas-SD) o podobe rodičovského a tiež 13. dôchodku v budúcnosti ešte rokovať. V diskusnej relácii STVR O 5 minút 12 to povedal predseda SNS a podpredseda parlamentu Andrej Danko.

„Som vo veľkom konflikte s Erikom Tomášom, pre rodičovský dôchodok, pretože Erik Tomáš nastavil trinásty dôchodok tak, že každý dostáva 606 eur a už budúci rok sa dostaneme na úroveň 900 miliónov eur, ktoré štát potrebuje na trinásty dôchodok,“ povedal Danko. Priblížil, že v koalícii stál preto pred rozhodnutím, či má vláda pre spor o 13. a rodičovský dôchodok padnúť.

Tomáš to poprel

Na tieto slová neskôr reagoval aj Tomáš. Pri úprave spôsobu vyplácania rodičovského dôchodku podľa neho k sporu nedošlo a už vôbec na tejto téme nepadala vláda. Slová šéfa koaličnej strany podľa neho média nesprávne interpretovali.

„Naopak, na spomínanom opatrení sa zhodol vládny konsolidačný tím, v ktorom mala zastúpenie každá koaličná strana, teda Smer, Hlas i SNS. Úpravu rodičovského dôchodku dokonca odobrili aj sociálni partneri na tripartite a s jeho pôvodným nastavením nesúhlasila ani Jednota dôchodcov na Slovensku,“ uviedol Tomáš.

Dodal, že skutočný 13. dôchodok je súčasťou programového vyhlásenia vlády a v parlamente ho podporilo až 104 poslancov, teda ústavná väčšina. „Jeho úspešné presadenie sme prezentovali na spoločnej tlačovej besede bok po boku, teda ja, Andrej Danko a Ján Richter,“ uviedol Tomáš.

Majerský: Budeme odkázaní na migrantov

Predseda KDH a poslanec Národnej rady SR Milan Majerský zmenu v rodičovskom dôchodku kritizoval. „Je to otázka, či slovenský národ prežije, či bude mať deti. Jednoducho, keď nebudú mať naše slovenské matky deti, budeme odkázaní o 20 rokov na migrantov. To je základná premisa toho, prečo sme aj my za to, aby rodičovský dôchodok tvoril alfu a omegu nášho dôchodkového systému,“ povedal Majerský.

Danko uviedol, že v spore o podobu dôchodkov nejde o hádku medzi koaličnými stranami, ale o vecnú debatu. „Keď politicky pretlačia 800 miliónov na trinásty dôchodok, my máme právo sa ozvať, lebo my si myslíme niečo iné, ale musíme nájsť prienik. Ešte sme ho nenašli, ale prebiehajú debaty medzi našimi právnikmi a Erikom Tomášom a jeho právnikmi o tom, ako sa vrátiť k normálnemu systému rodičovského dôchodku, ako ho ešte posilniť,“ dodal Danko.

Zhodli sa v otázke rušenia IC vlakov

Politici sa venovali aj cenám plynu pre domácnosti, kde sa zhodli, že by dotácie štátu na energie mali byť adresné. Majerský kritizoval rozhodnutie zrušiť IC vlaky z Bratislavy do Košíc, kde by podľa neho mali byť zachované aspoň dva spoje denne. Danko vníma tento zámer „ako chorý“.

Rovnako sa šéfovia SNS a KDH zhodli na potrebe vnútroštátnych leteckých spojení. Okrem už oznámenej štátnej podpory na spoj Bratislava – Košice by podľa nich mala na Slovensku lietať aj linka Poprad – Bratislava.

Prienik v decentralizácii krajiny

Danko a Majerský sa zhodli aj na potrebe väčšej decentralizácie krajiny. Samosprávy by podľa ich slov mali mať viac kompetencií. „Decentralizácia alebo dokončenie decentralizácie je to, čo pomôže,“ povedal Majerský. Poukázal pritom na systém verejnej správy v Česku. „Mestá, obce a hlavne vyššie územné celky sú najefektívnejším správcom verejných financií,“ skonštatoval. K téme reformy verejnej správy, prípadne aj zmeny volebného systému, by mali rokovať politici naprieč celým spektrom pri okrúhlom stole.

Danko mieni, že treba otvoriť debatu o súhre štátu a samospráv. Očakáva, že starostovia, primátori a predsedovia samosprávnych krajov predstavia ich návrh reformy. „Aby to nebol diktát štátu,“ podotkol. Súhlasí aj s prípadnou väčšou decentralizáciou. Hovoril o väčších kompetenciách pre mestských policajtov či možnosti výberu pokút samosprávami za prekročenie rýchlosti.

V zdravotníctve vraj treba systémové zmeny

Politici diskutovali aj o slovenskom zdravotníctve. Zhodli sa na potrebe reformy a systémových zmien. Danko upozornil na to, že v rezorte sa strácajú peniaze. Opätovne kritizoval exministerku Zuzanu Dolinkovú (Hlas-SD). Treba podľa neho začať diskutovať o úpravách pri viacerých problematikách, napríklad o zisku v zdravotníctve či o možnosti financovania športu zdravotnými poisťovňami.

Obaja veria, že potrebné opatrenia predstaví nový šéf rezortu Kamil Šaško (Hlas-SD). Zdravotníctvo sa však podľa Majerského musí stať premiérskou témou. „Nemôže to byť téma iba jednej vládnej politickej strany. Premiér sa musí osobne zasadiť za to, aby do zdravotníctva išli finančné prostriedky a urobila by sa dobrá konsolidácia,“ dodal.

Vstup Ukrajiny do EÚ a NATO?

Diskutujúci otvorili aj otázku predsedu parlamentu. Líder SNS deklaroval, že rešpektuje poverenie pre Petra Žigu (Hlas-SD) viesť NR SR. „Aj keď mám výhradu k jeho plnej moci,“ povedal. Voľba nového šéfa parlamentu sa podľa jeho slov bude riešiť až po dohode v rámci koalície. Predseda kresťanských demokratov skritizoval, že parlament ešte nemá riadneho predsedu. Označil to za hanbu.

Politici sa venovali aj vojenskému konfliktu na Ukrajine. Danko zopakoval, že je proti vstupu Ukrajiny do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) a v tejto fáze aj Európskej únie (EÚ). Rovnako podľa vlastných slov odmieta dodávky zbraní do krajiny. „Máme s tým vnútrokoaličný problém,“ poznamenal. Majerský deklaroval, že je za vstup Ukrajiny do EÚ aj NATO, ale len v prípade splnenia všetkých podmienok.

(tasr)