Podľa Štátneho ústavu na kontrolu liečiv ide o jeden z najúčinnejších nástrojov ochrany zdravia.
Vakcíny mRNA prešli dôkladným vedeckým hodnotením, spĺňajú všetky prísne regulačné štandardy Európskej únie a ich prínosy prevažujú nad možnými rizikami, uvádza hovorkyňa Štátneho ústavu na kontrolu liečiv (ŠÚKL) Lucia Balážiková.
Vakcíny sú podľa ŠÚKL jedným z najúčinnejších nástrojov na ochranu zdravia a prevenciu závažných ochorení. Na ich posudzovaní sa podieľajú medzinárodné tímy odborníkov – vedcov, lekárov, farmaceutov či biológov.
Očkovať mRNA vakcínami sa začalo pred vyše štyrmi rokmi a do marca 2023 bolo celosvetovo podaných viac ako 13 miliárd dávok.
Riaditeľ ŠÚKL Roman Dorčík deklaruje, že úlohou štátneho ústavu je zabezpečiť, aby všetky vakcíny, ktoré sa dostanú k slovenským pacientom, boli bezpečné, účinné a kvalitné.
Európska únia patrí medzi regióny s najprísnejšími liekovými reguláciami na svete. ŠÚKL sa vo veci mRNA vakcín obrátil aj na Európsku liekovú agentúru (EMA).
„Na základe dát dodaných pri registrácii vakcín môžeme zhrnúť, že v štúdiách na zvieratách, v ktorých sa používali oveľa vyššie dávky vakcín ako tie, ktoré sú používané u ľudí, zostávala mRNA a lipidové nanočastice najmä v mieste podania injekcie a v lymfatických uzlinách. Ich koncentrácia sa rýchlo znižovala v priebehu deviatich dní, čo potvrdzuje ich rýchle odbúravanie,“ skonštatovala EMA.
ŠÚKL vysvetlil, že len malé množstvo látky sa dostalo do iných tkanív, najmä do pečene, ktorá čistí a filtruje krv. Pečeň odbúrava mnohé lieky, alkohol a ďalšie látky.
Poukázal aj na to, že všetky lieky vrátane vakcín môžu vyvolať nežiaduce účinky. Tie sa však nemusia prejaviť u každého. Očkovania je potrebné konzultovať s ošetrujúcim lekárom, ktorý pozná zdravotný stav pacienta.
„Cieľom štátneho ústavu nie je diskusiu o možných rizikách skrývať. V súvislosti s vakcínami ich verejnosti jasne a zrozumiteľne vysvetľujeme už od začiatku pandémie,“ doplnil Dorčík.
(tasr)