Welby priznal zlyhanie pri riešení sexuálneho zneužívania v cirkvi
Justin Welby, bývalý duchovný vodca anglikánov, priznal, že nezabezpečil dôkladné vyšetrovanie obvinení zo zneužívania v cirkvi a že problém má „ohromujúci“ rozsah.
Welby odstúpil z funkcie arcibiskupa z Canterbury v novembri 2024 po kritike, že nepodnikol dostatočné kroky proti sériovému páchateľovi Johnovi Smythovi. Britský právnik a dobrovoľník v kresťanských táboroch zneužil vyše sto chlapcov počas 40 rokov.
V rozhovore pre BBC Welby priznal, že cirkev prípady neadekvátne riešila a on osobne zlyhal. Priznal, že Smytha poznal, a že správa o zneužívaní bola pre neho zdrvujúca.
„Nemám žiadne výhovorky,“ uviedol.
Smyth sa v roku 1984 presťahoval do Afriky, kde v zneužívaní pokračoval až do svojej smrti v roku 2018. Anglikánska cirkev sa k Welbyho vyjadreniam zatiaľ nevyjadrila.
(tasr, lup)