|   2025-03-29 12:00:00

Welby priznal zlyhanie pri riešení sexuálneho zneužívania v cirkvi

Justin Welby, bývalý duchovný vodca anglikánov, priznal, že nezabezpečil dôkladné vyšetrovanie obvinení zo zneužívania v cirkvi a že problém má „ohromujúci“ rozsah.

Welby odstúpil z funkcie arcibiskupa z Canterbury v novembri 2024 po kritike, že nepodnikol dostatočné kroky proti sériovému páchateľovi Johnovi Smythovi. Britský právnik a dobrovoľník v kresťanských táboroch zneužil vyše sto chlapcov počas 40 rokov.

V rozhovore pre BBC Welby priznal, že cirkev prípady neadekvátne riešila a on osobne zlyhal. Priznal, že Smytha poznal, a že správa o zneužívaní bola pre neho zdrvujúca.

„Nemám žiadne výhovorky,“ uviedol.

Smyth sa v roku 1984 presťahoval do Afriky, kde v zneužívaní pokračoval až do svojej smrti v roku 2018. Anglikánska cirkev sa k Welbyho vyjadreniam zatiaľ nevyjadrila.

(tasr, lup)