V hlavnom meste USA si zvolili do verejnej funkcie odsúdeného vraha, ktorý je stále vo väzení

Verejný úrad v hlavnom meste USA získal odsúdený vrah, ktorý si ešte stále odpykáva trest. Tamojší zákon totiž umožňuje voliť či kandidovať na verejné funkcie aj väzňom. Joel Castón, ktorý ako 18-ročný zastrelil iného mladíka, bude zmocnencom pre oblastnú komisiu. Prinášame doteraz neznámu kapitolu z dejín demokracie. Ale smiešne to veľmi nie je.

Joel Castón. Foto: Twitter/Dcist Joel Castón. Foto: Twitter/Dcist

Drobnú časť verejnej správy hlavného mesta Spojených štátov amerických Washington D.C. zastáva odsúdený vrah, ktorý je ešte stále vo väzení. Novým zmocnencom washingtonskej Komisie pre poradenstvo susedstiev (ANC) pre Oblasť 7F07 sa nedávno stal 44-ročný Joel Castón.

Ten bol v roku 1996 odsúdený za prepad a vraždu 18-ročného muža, za čo si odpykáva 26-ročný trest. Za dlhé roky vo väzení sa učil jazyky, meditoval a najnovšie zvíťazil vo voľbách a získal verejnú funkciu. Je to absurdné, ale má to aj malý háčik. Ide v podstate o samosprávny krok, zameraný voči väzňom samotným.

Podstatou je totiž to, že takmer všetky hlasy (až na jeden) pochádzali od ďalších zločincov vo väzení, pričom aj zvyšní kandidáti boli obyvatelia väznice. Castón získal 48 hlasov z celkového počtu 142 odovzdaných. Od júla minulého roku totiž môžu v hlavnom meste USA voliť i kandidovať aj väzni. Zástancovia tohto práva argumentovali aj rasovou rovnosťou, keďže v amerických väzniciach je nereprezentatívne vyšší počet černochov oproti ich podielu v spoločnosti.

Aj väzni majú hlas

Castón kandidoval už počas minuloročných novembrových volieb ako takzvaný dopísaný kandidát, avšak bol diskvalifikovaný pre chybu s jeho voličskou registráciou. Po nátlaku aktivistov a susedských skupín mestská rada voľby zopakovala a Castón tentokrát zvíťazil.

„Ako zmocnenec komisie, bude mojím veľkým cieľom vytvoriť kultúru, ktorá berie na vedomie ľudskosť každého človeka, ktorý pracuje a žije v tejto inštitúcii,“ písalo sa na súpiske kandidátov o odsúdenom vrahovi.

Castón je učenlivý, od politikov z obrazovky všeličo opozeral. Verí napríklad, že jeho hlavnou úlohou bude dobre načúvať, ak chce byť hlasom ľudu. „Nie je to ani tak o tom, čo chcem ja, ale čo chcú ostatní ľudia odo mňa,“ uviedol väzeň a dodal, že napriek tomu, že je za mrežami, musí byť jeho hlas vypočutý.

Príde o úrad?

Väzňovou úlohou v pozícii zmocnenca bude poradenstvo pre vedenie mesta i menšie vládne celky. Zastupovať bude tiež obyvateľov svojej oblasti, ktorá obsahuje väzenie, útulok pre ženy a pár luxusných obytných budov.

Mandát má trvanie dva roky a ide o neplatenú verejnú pozíciu. Sám väzeň však priznáva, že zrejme neodslúži na tomto poste celé funkčné obdobie. Jeho právnik totiž predpokladá, že bude prepustený koncom roka 2021, v takom prípade zrejme stratí právo zostať zmocnencom pre danú oblasť.

Zábava pokračuje s patričným pátosom: „Bude to znovu historické, príde to už čoskoro, pretože bude zrejme prepustený. A keď ho prepustia, príde o svoju pozíciu. Môže sa stať prvým verejným činiteľom, ktorý príde o svoje miesto, pretože ho prepustia z väzenia,“ uviedol Marc Schindler, riaditeľ Inštitútu pre politiku spravodlivosti, ktorý bojuje proti klasickému väzneniu. Namiesto toho propaguje alternatívne spôsoby výkonu trestu.

Nepočul som nič o jeho obeti

Nie každý však zdieľal nadšenie aktivistov i samotného odsúdeného vraha. Zmocnenec Denise Krepp pre oblasť susediacu s tou Castónovou vníma celú túto hru na demokraciu kriticky, aj ako prejav nedostatku pokánia u človeka, ktorý zavraždil iného človeka.

„Čo som od neho nepočul je: Spáchal som zločin, zavraždil som niekoho, a ten človek sa nikdy nevráti,“ uviedol Krepp deň po zvolení väzňa do úradu. „Pre mňa a mojich obyvateľov je to prvá vec, ktorú by ste mali povedať,“ dodal.

Nový zmocnenec ANC pre oblasť 7F07 sa nevidí tak kriticky, práve naopak. „Cítim sa prezidentsky,“ uviedol krátko po zvolení pre denník Washington Post. „Nie je to o vás, ale o práci, ktorú robíte,“ dodal Joel Castón.


Štátnej forme pomoci rodinám s deťmi na Slovensku trvalo až 18 rokov, kým z pôvodných 13,32 eura poskočila na niečo vyše 43 pred dvomi rokmi. Krok, ktorý priklepol na dieťa ešte zhruba o stovku viac,…
Prejsť na článok