|   2021-07-11 15:48:26

Stav na Haiti je po vražde prezidenta vážny, gangy vyzývajú na rebéliu

Bezpečnostné zložky na Haiti ešte do konca týždňa zastrelili štyroch členov komanda, ktoré z vraždy prezidenta podozrievajú. Ťažké zranenia pri útoku utrpela aj haitská prvá dáma, ktorá už je v nemocnici v americkom Miami.

Agentúra Reuters informovala, že šéf miestneho zoskupenia gangov G9 Jimmy Cherizier považuje Moiseho vraždu za výsledok domáceho a medzinárodného komplotu proti haitskému ľudu

„Vyzývame všetky naše skupiny, aby sa mobilizovali,“ povedal Cherizier. Miestne gangy sú silné najmä v hlavnom meste. Podľa Cheriziera prišiel čas, aby si ľud vzal späť krajinu, ktorú im vzali "veľkí magnáti", podnikatelia sýrskeho a libanonského pôvodu, ktorí kontrolujú časť miestnej ekonomiky.

Reuters upozorňuje, že miestna polícia nie je schopná potlačiť aktivity miestnych gangov, zločinecké skupiny majú často lepšie technologické vybavenie ako bezpečnostné zložky. Cherizier, ktorý sám seba prezentuje ako vodcu miestnych malých komunít, chce vyvolať revolúciu proti politickým a ekonomickým elitám. Cherizier chce suplovať nedostatky štátu, no ľudskoprávne organizácie ho považujú za zločinca, ktorý sa dopustil násilia a zrejme aj vrážd.

Haitský minister pre voľby Mathias Pierre požiadal USA o vojenskú pomoc. „Nechceme vojenskú okupáciu krajiny, ale žiadame o menšie vojenské oddiely, ktoré by nám pomohli,“ uviedol.

Okolo smrti prezidenta Moiseho panuje stále veľa nezodpovedaných otázok. Nie je jasné, ako sa útočníci dostali do jeho sídla, otázny je motív vraždy. Podľa miestnych úradov má útok na svedomí komando 26 Kolumbijcov a dvoch Američanov haitského pôvodu. Štyroch z nich polícia zabila, takmer dve desiatky zadržala, ďalší sú na úteku. Zatknutí Kolumbijci vypovedali, že boli najatí bezpečnostnou agentúrou, ktorá sídli v Miami. Rodiny dvoch zabitých mužov tvrdia, že boli zamestnaní ako strážcovia vysoko postavených osobností.