V Kanade bolo za posledné týždne podpálených viac ako dvadsať kostolov, zničených bolo i niekoľko sôch. Súvisí to s nálezmi masových hrobov pôvodných obyvateľov Kanady pri internátnych cirkevných školách. Zničené kostoly však často patria Indiánom, ktorí ich pálenie odsudzujú.
Za uplynulé týždne bolo v Kanade nájdených dohromady vyše tisíc neoznačených hrobov v štyroch rozdielnych lokalitách. Ide o pozostatky detí pôvodných Indiánov, ktoré boli nútene prijímané na internátne školy na prevýchovu.
Najviac takýchto nálezov je v provincii Britská Kolumbia, pričom ten najnovší pochádza z blízkosti internátnej školy na ostrove Penelakut. Ten leží západne od mesta Vancouver, pričom tamojšia škola prijímala študentov z radov pôvodného obyvateľstva Kanady od 19. storočia až do roku 1975.
Deti Indiánov nútili navštevovať desiatky internátnych škôl v Kanade, pričom za celé dejiny ich bolo takto prevzdelávaných asi 150-tisíc. Podľa neskoršieho vyšetrovania bolo viacero detí v týchto zariadeniach vystavených zlému zaobchádzaniu či sexuálnemu zneužívaniu.
Viac než 4-tisíc ich zomrelo na školskej pôde, pričom ich pozostatky sú dnes nachádzané v spomínaných masových hroboch. Objavenie pozostatkov detí viedlo k vzplanutiu vášní nielen medzi kanadskými indiánmi, čo sa prejavilo na vlne zločinov namierených proti tamojším kresťanským cirkvám.
Pália kostoly Indiánov
Viac ako dve desiatky väčšinovo katolíckych a anglikánskych svätostánkov bolo zapálených alebo zničených vandalmi, pričom ich počet stále stúpa. Všetky známe zničené kostoly sa však nachádzali na pôde patriacej kanadským Indiánom – pričom mnohé z nich si postavili oni sami.
To viedlo k tomu, že vandalizmus a podpaľačstvo neodsúdili len čelní predstavitelia krajiny či cirkvi, ale aj samotní Indiáni. „My, spoločne s kmeňom Osoyoos, ktorý tiež stratili svoj kostol, nechápeme a sme nahnevaní, pretože tieto svätostánky ponúkali našim členom miesto pre komfort a útechu,“ vyjadril sa koncom júna indiánsky kmeň Pentiction.
Indiánske kmene vyjadrili pochopenie pre právoplatný hnev niektorých ich členov. Odmietajú však vandalizmus a ničenie majetku. Náčelník Osoyoosov Clarence Louie, ktorý podľa svojich slov katolícku cirkev neznáša, označil pálenie kostolov za jednoznačný zločin.
Spáľte ich všetky
K dianiu v Kanade sa vyjadril aj komentátor americkej televízie Fox News Tucker Carlson, ktorý ostro skritizoval kanadské osobnosti, ktoré odmietli odsúdiť pálenie kostolov a vandalizmus. „Zrazu vyzerá Kanada ako Sovietsky zväz. Možno to vyzerá že trochu preháňam, ale za posledné dni tam pália katolícke a anglikánske kostoly,“ povedal Carlson.
Zároveň poukázal na najvyššie špičky kanadskej politiky. Kanadský premiér Justin Trudeau síce vandalizmus odsúdil, jeho hlavný poradca Gerald Butts sa však vyjadril, že pálenie kostolov je „pochopiteľné“.
Ešte horšie reagovala Harsha Waliová, ktorá pôsobí ako riaditeľka ľudskoprávnej Asociácie občianskych slobôd Britskej Kolumbie. „Všetky ich spáľte,“ napísala na Twitteri aktivistka v reakcii na správu o dvojici podpálených svätostánkov. Po tom ako sa na ňu zniesla vlna kritiky, Waliová svoj profil uzamkla.
Nie sú však ničené len kostoly. Vandali v Kanade poničili napríklad i sochu pápeža Jána Pavla II. alebo úplne strhli sochu britskej kráľovnej Viktórie.