|   2025-08-29 21:28:00

Izrael vyhlásil mesto Gaza za „nebezpečnú bojovú zónu“

Izraelská armáda vyhlásila mesto Gaza za „nebezpečnú bojovú zónu“ pred pripravovanou ofenzívou zameranou na obsadenie tohto najväčšieho mesta palestínskej enklávy po takmer dvoch rokoch konfliktu.

Izrael čelí rastúcemu tlaku doma aj v zahraničí na ukončenie bojov, počas ktorých bola väčšina obyvateľov pásma aspoň raz vysídlená a OSN vyhlásila v Gaze stav hladomoru.

Hovorca izraelskej armády uviedol, že už začali predbežné operácie a prvé fázy útoku na mesto Gaza, pričom jednotky pôsobia vo veľkom počte na predmestiach. OSN odhaduje, že v meste Gaza a okolí žije takmer milión ľudí.

Armáda zatiaľ nevyzvala na okamžitú evakuáciu, no považuje ju za nevyhnutnú. Denné prestávky vo vojenských aktivitách, ktoré umožnili obmedzenú dodávku potravín, počas ofenzívy túto oblasť nebudú zahŕňať.

Izraelská armáda počas operácie objavila pozostatky dvoch rukojemníkov a oznámila, že zintenzívni údery, pokiaľ sa nevrátia všetci izraelskí rukojemníci a Hamas nebude vojensky a politicky oslabený.

Naopak, Hamas varoval, že jeho rukojemníci budú počas ofenzívy vystavení rovnakým rizikám ako jeho bojovníci a že sa o nich postará v zónach bojov.

(tasr, sie)