Rusi v stredu oznámili, že ukrajinský Bachmut majú v operatívnom obkľúčení a že pád mesta je len otázkou času. Medzitým sa ruské ministerstvo obrany zrejme snaží nahradiť žoldnierov z Vagnerovej skupiny na bachmutskom fronte vlastnými jednotkami. Vrásky na čele niektorým v Kremli vyryl prominentný ruský vojenský bloger, ktorý odhadol straty v radoch výsadkárov.
„Naše sily uzatvárajú okruh za mestom. Teraz prebiehajú boje o kontrolu nad cestou Časiv Jar – Bachmut,“ oznámil vo vysielaní televízie Rossija 24 poradca šéfa samozvanej Doneckej ľudovej republiky Jan Gagin.
Podľa neho je táto cesta poslednou, po ktorej môžu Ukrajinci zásobovať Bachmut.
„Čiastočne je už cesta pod kontrolou, zasiahli sme nepriateľské kolóny, ktoré viezli zásoby. Myslím si, že nepotrvá dlho, kým sa dopočujeme, že cesta je pod našou kontrolou a kedy bude dobytý samotný Bachmut,“ dodal Gagin vo vysielaní, z ktorého citovala agentúra RIA Novosti.
Ruské konvenčné sily
Analytici z amerického inštitútu pre štúdium vojny (ISW) vo svojej najnovšej správe konštatujú, že nasadenie ruských konvenčných síl na Bachmut vykompenzovalo kulmináciu ofenzívy žoldnierskej Vagnerovej skupiny a zachovalo iniciatívu ruských operácií v okolí mesta. ISW, ktorý priznal, že jeho predpoveď z 27. decembra, podľa ktorej ruská ofenzíva na Bachmut vrcholí, bola nepresná.
Podľa ISW ofenzíva Vagnerovej skupiny vyvrcholila 28. januára, ale ruské velenie tam nasadilo dostatok konvenčných síl, aby ju oživili. Takto predišlo celkovému vyvrcholeniu ofenzívy na Bachmut, ktorá stále pokračuje.
Veliteľ ukrajinskej jednotky operujúcej v Bachmute Denys Jarolavskyj potvrdil, že „superkvalifikované“ ruské konvenčné vojenské jednotky posilňujú útočné jednotky vagnerovcov s cieľom obkľúčiť mesto. Ďalší veliteľ v Bachmute Volodymyr Nazarenko potvrdil, že ruské velenie nasadilo do ofenzívy výsadkové jednotky.
ISW nepredpokladá bezprostredný pád Bachmutu, hoci ukrajinské velenie sa môže rozhodnúť stiahnuť svojich vojakov, aby nedošlo k neprijateľným stratám.
„Je mimoriadne nepravdepodobné, že by sa ruským silám podarilo prekvapivo obkľúčiť ukrajinské sily v Bachmute,“ domnieva sa ISW.
Veliteľ Jaroslavskyj k tomu poznamenal, že ak velenie vyhodnotí, že riziko obkľúčenia mesta je bezprostredné, vykoná kontrolované stiahnutie, aby zachránilo životy vojakov.
Hovorca východného krídla ukrajinskej armády Serhij Čerevatyj tvrdí, že sú stále schopní efektívne zásobovať jednotky v Bachmute a že velenie vypracovalo niekoľko pohotovostných plánov ako odpoveď na ruské operácie v okolí mesta.
Koniec vagnerovcov pri Bachmute
ISW ďalej konštatuje, že ruské konvenčné sily môžu nahradiť bojom vyčerpaných vagnerovcov pri Bachmute. Žoldnieri následne môžu skončiť na južných frontových líniách.
Šéf tlačového strediska ukrajinských síl v Tavrijsku v Chersonskej oblasti plukovník Jevhen Jerin totiž tvrdí, že Rusi vykonávajú bližšie nešpecifikované rotácie svojich síl v tejto oblasti a že úrady objasňujú správy o jednotkách vagnerovcov prichádzajúcich do Záporožskej oblasti.
Ukrajinskí predstavitelia prvýkrát informovali o príchode vagnerovcov na východný breh Dnepra 15. januára, čo sa zhodovalo s vyvrcholením vagnerovskej ofenzívy v Donbase, keď 12. januára dobyli Soledar.
Podľa ISW vagnerovci možno vystriedajú konvenčné jednotky, ktoré sa po novembrovom presune na východný breh Dnepra zrejme dávali dohromady a odpočívali.
ISW uvádza, že ruské ministerstvo obrany sa možno pokúša úplne nahradiť Vagnerovu skupinu pri Bachmute a vytvoriť tam tradičnú vojenskú veliteľskú štruktúru „ako jediného víťaza“, ak by vojaci mesto dobyli.
Po páde Soledaru si nedávne úspechy v okolí tohto mesta, ale aj v okolí Bachmutu totiž prisvojovali tak ruské ministerstvo obrany, ako aj šéf vagnerovcov Jevgenij Prigožin.
Napríklad ruské ministerstvo obrany informovalo 31. januára o dobytí dediny Blahodatne západne od Soledaru. Prigožin si však dobytie obce nárokoval už 28. januára.
Podľa ISW Prigožin pravdepodobne nadmerne kompenzuje znížené bojové schopnosti svojich žoldnierov a spoliehanie sa na konvenčné sily tým, že si nárokuje územné zisky skôr než rezort obrany. Ten má zrejme v úmysle podkopať vplyv Vagnerovej skupiny na Ukrajine. A to napriek tomu, že sa na žoldnierov spoliehal, keď od júla udržiavali tlak v okolí Bachmutu za cenu vysokých strát a minimálnych územných ziskov.
Prekvapenie od blogera
Prominentní ruskí vojenskí blogeri medzitým pokračujú v odhaľovaní ruských neúspechov na Ukrajine. Jeden z nich, zakladateľ kanála Rybar na sociálnej sieti Telegram, v priamom prenose ruskej štátnej televízie vyhlásil, že ruské výsadkové sily stratili od februára do septembra 2022 40 až 50 percent mužov.
Podľa ISW zverejňovanie takýchto údajov, a to bez ohľadu na ich presnosť, výrazne podkopáva snahy ruského ministerstva obrany minimalizovať straty, ktoré prúdia do informačného priestoru.
Kremeľ sa nedávno pokúsil integrovať niektorých vybraných blogerov vrátane zakladateľa kanála Rybar do svojej naratívnej kontroly. Ponúkol im platformy v štátnych médiách, ale zároveň sa pokúsil vzkriesiť snahy o cenzúru voči širšej komunite blogerov, ktorí sú kritickí voči Kremľu a ministerstvu obrany.
Avšak snaha Kremľa kooptovať vybranú skupinu blogerov sa môže skončiť fiaskom, upozorňuje ISW, „pretože môžu využiť príležitosť a apelovať na ruskú ultranacionalistickú komunitu, ktorá je čoraz kritickejšia voči Kremľu za to, ako vedie vojnu“.