Podpora viacdetných rodín môže mať rôzne podoby a nemusí byť len o dávkach či daňových úľavách. V Poľsku majú veľké rodiny nárok aj na rôzne zľavy od štátu i od súkromných spoločností. Pre Slovensko to môže byť inšpirácia.
Pojem rodinná politika spravidla evokuje prerozdeľovanie peňazí v prospech rodín. Finančná podpora rodičov a detí je, samozrejme, dôležitou zložkou rodinnej politiky, no nemusí byť jedinou.
Nedávno na to poukázal Michal Čop svojím letným tipom od otca viacdetnej rodiny. Systém zliav pre mnohopočetné rodiny je iste dobrý nápad. Pritom netreba objavovať koleso. Stačí sa rozhliadnuť, ako veľkým rodinám pomáhajú v iných štátoch, napríklad v susednom Poľsku.
O tom, že Poliaci majú finančnú podporu rodín nastavenú lepšie než Slováci, už napísala Anna Čujová v polemike s Richardom Vašečkom. Nejde však len o dávky a daňové úľavy, o ktorých je onen článok. Už takmer desaťročie pomáha mnohodetným rodinám v Poľsku aj Karta veľkej rodiny.
Zľavy od štátu i súkromných podnikateľov
Karta veľkej rodiny je systémom zliav, ktoré sú poskytované rodinám s minimálne troma deťmi. Nárok na kartu majú všetci rodičia, ktorí majú alebo mali ako nezaopatrené osoby spolu najmenej tri deti. Karta sa vydáva bez ohľadu na príjem rodiny.
Nárok na Kartu veľkej rodiny majú aj deti do veku 18 rokov, prípadne do 25 rokov, pokiaľ študujú, ak sú v čase podania žiadosti v rodine najmenej tri deti, ktoré spĺňajú uvedené podmienky. Deti teda majú nárok na zľavy, dokiaľ sú nezaopatrenými členmi veľkej rodiny, rodičia však doživotne.
Na základe Karty veľkej rodiny sa v Poľsku poskytujú dva druhy zliav, zákonné a komerčné. Medzi zákonné zľavy patria zľavy na cestovanie vlakom, bezplatný vstup do všetkých národných parkov v Poľsku a zľavy na vydanie cestovného pasu. Držitelia majú tiež nárok na rýchlejšie vrátenie preplatku dane.
Na železnici majú rodičia, a to i nevlastní, nárok na zľavu 37 percent z ceny jednorazových lístkov a 49 percent z ceny mesačných lístkov. Poplatok za vydanie pasu je rodičom na základe karty znížený o polovicu, deťom o 75 percent.
V reakcii na zdražovanie energií vláda pridala aj ďalší benefit. Je ním garancia pevnej ceny za spotrebu elektrickej energie na úrovni cien z roku 2022 až do troch MWh ročnej spotreby.
Komerčné zľavy sú poskytované súkromnými partnermi programu. Tých je momentálne viac než 13,5 tisíca. Fungujú po celom Poľsku a v najrôznejších odvetviach. Veľké rodiny môžu ušetriť na kultúrnych či športových službách, ubytovaní či doprave vrátane čerpacích staníc Orlen, v reštauráciách a kaviarňach, ale i v supermarketoch, obchodoch s odevmi a obuvou a mnohých ďalších prevádzkach.
Hoci zľavy nie sú vždy veľké, v početných rodinách sa počíta každý cent. O zmysluplnosti karty svedčí aj to, že ju používajú štyri milióny Poliakov, teda viac než desatina obyvateľstva. Navyše, nejde len o finančnú úsporu, ale aj ocenenie ľudí, ktorí deti vychovávajú či vychovávali.
Iniciatíva nemusí prísť zhora
Zaujímavým aspektom poľskej Karty veľkej rodiny je história jej vzniku. Na celopoľskej úrovni existuje od roku 2014, keď bol prijatý príslušný zákon. No už roky predtým existovali miestne karty poskytujúce veľkým rodinám rôzne výhody zo strany samospráv či miestnych podnikateľov.
Iniciátorom celého systému totiž neboli politici, ale nezisková organizácia Združenie veľkých rodín „Tri plus“. Tá sa o zavedenie karty začala snažiť od roku 2007. Keďže spočiatku nevidela šancu na zavedenie celoštátnej karty, začala oslovovať samosprávy, aby zaviedli miestne karty, a organizovať konferencie, na ktorých myšlienku postupne propagovala.
Do roku 2012 zaviedlo rôzne karty podporujúce veľké rodiny viac než sto poľských miest. Až vtedy sa o tento nápad začala zaujímať vláda a celý systém bol ustanovený formou zákona na celoštátnej úrovni vrátane zákonom garantovaných zliav. Združenie veľkých rodín „Tri plus“ vyhralo konkurz na prevádzkovateľa systému, ktorý je zodpovedný za získavanie nových partnerov poskytujúcich zľavy.
Proti poľskej rodinnej politike možno, samozrejme, vzniesť podstatnú námietku, že príliš nefunguje. Aspoň ak za cieľ rodinnej politiky považujeme vyššiu plodnosť. Tá poľská je medzi najnižšími v Európe.
Lenže rodinná politika má aj iné rozmery. Cieľom môže byť nielen podpora žiadúceho správania, ale aj jeho ocenenie. Tak je to napríklad aj v prípade slovenského rodičovského dôchodku – bonus pre súčasných dôchodcov plodnosť nezvýši, no predstavuje ocenenie ich minulého úsilia.
Poľská Karta veľkej rodiny má oba tieto rozmery. Rodinám s deťmi uľahčuje život a môže motivovať k rozhodnutiu mať väčšiu rodinu. Zároveň predstavuje ocenenie správania, ktoré je pre spoločnosť prínosné.
Poľský systém podpory veľkých rodín rozhodne môže byť inšpiráciou nielen pre politikov, ale aj pre súkromný sektor, ziskový i neziskový. Myšlienka je jednoduchá, len sa jej musí niekto ujať.