Analýza: V eurovoľbách najviac získajú národovci a konzervatívci, naopak, najviac stratia zelení

Nasledovné voľby do Európskeho parlamentu (EP) sa budú niesť v znamení nárastu národne a konzervatívne orientovaných pravicových strán. Vyplýva to z analýzy prieskumov v členských štátoch, ktorú uskutočnil bruselský portál Politico a zverejnil v stredu.

Middle East News - July 30, 2023 Giorgia Meloniová, líderka strany Bratia Talianska. Foto: Profimedia.sk

Trend posilnenia euroskeptikov sa odzrkadlí v náraste dvoch konkrétnych europarlamentných frakcií: Európski konzervatívci a reformisti (ECR) a Identita a demokracia (ID).

ECR by sa podľa predpokladov mala stať treťou najsilnejšou frakciou vôbec, pričom by narástla až o 23 kresiel na celkovo 89. Do ECR patria napríklad Bratia Talianska, poľská vládna strana Právo a Spravodlivosť, Švédski demokrati, Strana Fínov, španielsky Vox, česká ODS a paradoxne aj slovenská SaS.

ID by zas narástla o 15 kresiel na finálnych 77. Najviditeľnejšími členmi ID sú francúzske Národné zhromaždenie, Alternatíva pre Nemecko, talianska Liga či Slobodná strana Rakúska. Zo Slovenska do nej patrí Sme rodina, z Česka zas Sloboda a priama demokracia.

„Očakávaný posun doprava odráža širší trend v národných voľbách v Európe, kde voliči v krajinách, ako Taliansko, Fínsko a Grécko, čoraz viac podporujú konzervatívnejšie a tvrdšie pravicové strany,“ sumarizuje Politico.

Konzervatívne a národne orientované frakcie by najviac potiahol rast Bratov Talianska a Alternatívy pre Nemecko, ktorým sa na domácej pôde v prieskumoch verejnej mienky obzvlášť darí.

Naopak, najväčšími porazenými vo voľbách by boli Zelení, ktorí by si udržali len 48 kresiel so stratou 24 poslaneckých miest, zatiaľ čo ľavica by získala osem kresiel, ale zostala by najmenšou skupinou v parlamente s iba 45 kreslami.

Analýza Politico tiež ukazuje, že stredopravá Európska ľudová strana (EPP) by si udržala svoje miesto ako najväčšia parlamentná skupina, a to aj napriek predpokladanej strate 12 kresiel, čím by poklesla na 165 kresiel.

Samozrejme, ide len o prognózu vychádzajúcu zo súčasného stavu a nie je vylúčené, že za približne desať mesiacov sa rozloženie síl viac či menej zmení.  

Európania zamieria k volebným urnám od 6. do 9. júna roka 2024, aby vybrali 705 poslancov EP, ktorí ich zastupujú v Bruseli. Počet poslancov EP sa má do volieb zvýšiť na 720, ale keďže zmeny ešte musí formálne schváliť Európska rada a samotný Európsky parlament, odhady prieskumov vychádzajú z aktuálneho scenára so 705 poslancami.

Na vytvorenie frakcie je potrebných 23 poslancov a musí byť v nej zastúpená aspoň jedna štvrtina členských štátov. Poslanci môžu byť členmi iba jednej frakcie. V súčasnosti ich v europarlamente pôsobí sedem. Európski poslanci, ktorí nie sú členmi žiadnej z nich, sú známi ako nezaradení.