Rakúsko nakupuje ruský plyn, akurát cez sprostredkovateľa

Po ruskej invázii na Ukrajinu vo februári 2022 Gazprom stratil takmer všetkých svojich zákazníkov, hoci pred vojnou bolo Rusko najväčším dodávateľom zemného plynu pre EÚ.

Logo energetickej spoločnosti Gazprom. Foto: TASR/AP Logo energetickej spoločnosti Gazprom. Foto: TASR/AP

Rusko tento mesiac po viac ako 50 rokoch zastavilo dodávky plynu rakúskej skupine OMV, ktorá bola jedným z mála zostávajúcich kupcov ruského plynu v Európskej únii. Tá 13. novembra oznámila, že vyhrala arbitrážny súd v Nemecku proti Gazpromu o 230 miliónov eur v súvislosti s nepravidelnými dodávkami plynu pre jej nemeckú dcérsku spoločnosť a podnikne kroky na okamžité získanie odškodného.

Podľa troch zdrojov rakúska firma „zabavila“ októbrové dodávky plynu v hodnote 230 miliónov eur. Gazprom to označil za nezaplatenie a zastavil dodávky do Rakúska, uviedol zdroj blízky Gazpromu. Bolo to prvýkrát, čo zákazník z EÚ nezaplatil Gazpromu za plyn, dodal.

Ďalší zdroj blízky spoločnosti OMV zase uviedol, že rakúska spoločnosť to považovala za poslednú šancu, ako získať odškodné, keďže Ukrajina plánuje na budúci rok ukončiť dohodu umožňujúcu tranzit ruského plynu cez jej územie.

OMV nakupovala plyn od Sovietskeho zväzu od roku 1968, no teraz hľadá spôsoby, ako úplne ukončiť nákup ruského plynu, napriek platným zmluvám s Gazpromom do roku 2040. Tento krok prekvapil trh a oslabuje politický a ekonomický vplyv Gazpromu v strednej Európe.

Rakúsko, ktoré bolo závislé od ruského plynu, prešlo na dodávky z Nórska, USA a Kataru. Zmluvy OMV s Gazpromom obsahujú klauzulu „take-or-pay“, čo znamená, že firma musí platiť aj za neodobraný plyn. Po odstavení dodávok od Gazpromu Rakúsko stále dostáva plyn cez Slovensko, ktoré následne predáva plyn rakúskym nákupcom.

(tasr)


Štátnej forme pomoci rodinám s deťmi na Slovensku trvalo až 18 rokov, kým z pôvodných 13,32 eura poskočila na niečo vyše 43 pred dvomi rokmi. Krok, ktorý priklepol na dieťa ešte zhruba o stovku viac,…
Prejsť na článok