V Tbilisi pokračujú protivládne protesty. Poslancov označili za „Rusov“ a „otrokov“

V Tbilisi sa v pondelok konalo ustanovujúce zasadnutie nového parlamentu. Prozápadná opozícia a prezidentka Zurabišviliová neuznávajú jeho legitimitu a tvrdia, že výsledky volieb z 26. októbra boli sfalšované.

Opozièný protest proti výsledkom parlamentných volieb v Gruzínsku Protivládne protesty v Tbilisi. Foto: TASR.

V nedeľu večer sa v blízkosti budovy parlamentu však opäť zhromaždili protivládni demonštranti, ktorí si tam postavili stany a chceli poslancom vládnej proruskej strany Gruzínsky sen zabrániť vo vstupe do areálu – to sa im však nepodarilo.

Na vládnych poslancov, ktorí v pondelok ráno prichádzali na ustanovujúcu schôdzu, však aspoň pokrikovali „Rusi“ a „otroci“ a hádzali do nich i do budovy vajíčka.

Na ustanovujúcej schôdzi sa prezentovalo 88 poslancov, vrátane čestného predsedu vládnej strany Bidziny Ivanišviliho. Poslanci zvolení za Gruzínsky sen, ktorý získal 54 % hlasov a 89 mandátov, potvrdili mandáty všetkých 150 poslancov.

Za predsedu parlamentu bol opätovne zvolený Šalva Papuašvili a schválení boli aj kandidáti na predsedov parlamentných výborov.

Okrem strany Gruzínsky sen sa do parlamentu prebojovali aj štyri opozičné strany a zoskupenia: Koalícia za zmenu (19 mandátov), ​​Jednota – národné hnutie (16 mandátov), Silné Gruzínsko (14 mandátov) a Pre Gruzínsko (12 mandátov). Všetky tieto strany krátko po voľbách deklarovali, že prácu nového parlamentu budú bojkotovať.

Podľa zákona sa ustanovujúca schôdza parlamentu musí konať najneskôr v 10. deň odo dňa oficiálneho vyhlásenia výsledkov volieb, pričom ju zvoláva hlava štátu. Prezidentka Zurabišviliová to však odmietla urobiť.

Okrem toho Zurabišviliová podala aj žalobu na Ústavný súd, v ktorej žiadala zrušenie výsledkov volieb – domnieva sa totiž, že vo voľbách boli porušené princípy univerzálnosti a tajnosti hlasovania.

Niektorí právnici a opozičníci tvrdia, že potvrdenie mandátov poslancov pred ukončením súdneho konania je nezákonné.

Zahraniční pozorovatelia pri voľbách zaznamenali porušenia pravidiel, ktoré mohli ovplyvniť výsledky, no nehovorili o „ukradnutí volieb“. Západní partneri Gruzínskemu snu nezablahopriali k víťazstvu a vyzvali na vyšetrenie nezrovnalostí pri hlasovaní, čakajúc na správu ODIHR.

(tasr)


Štátnej forme pomoci rodinám s deťmi na Slovensku trvalo až 18 rokov, kým z pôvodných 13,32 eura poskočila na niečo vyše 43 pred dvomi rokmi. Krok, ktorý priklepol na dieťa ešte zhruba o stovku viac,…
Prejsť na článok