PREŠOV – Mesto Prešov hľadá nového hlavného architekta. Ako tvrdí jeho primátor František Oľha v prezentačnom videu, hľadajú osobu, ktorá pomôže vytvoriť úplne novú a kvalitnú urbanistickú a architektonickú víziu mesta. Meniť by sa malo aj fungovanie stavebného úradu. Ten bol doposiaľ kritizovaný za pomalé vybavovanie žiadostí, ktoré sa neraz natiahlo aj na niekoľko mesiacov.
Podľa informácií z radnice, odbor hlavného architekta mesta zanikol v roku 2019 po vykonanom audite, na základe ktorého vznikla nová organizačná štruktúra, v ktorej už nebol zahrnutý odbor ani pozícia hlavného architekta. Jeho úlohy odvtedy vykonával odbor územného rozvoja, architektúry a výstavby, ktorého súčasťou bol referát územného rozvoja a architektúry mesta.
Nový hlavný architekt by mal pripraviť nový územný plán
Od nového hlavného architekta (HA) očakávajú, že pripraví úplne nový územný plán. Zmena územného plánu mesta Prešov bola naposledy schvaľovaná v roku 2019 avšak do platnosti vstúpili tieto zmeny a doplnky až vo februári 2023. Úlohou HA je podľa primátora Oľhu tiež pretvoriť verejné priestory tak, aby ich mohli aktívne využívať dnešné, ale aj budúce generácie. „V meste Prešov evidujeme viacero lokalít, kde bude potrebná zmena a úprava územného plánu. Práve úlohou hlavného architekta bude rozhodnúť, ktoré územia budú musieť prejsť zmenami,“ vysvetlil F. Oľha.
Vyberať by ho mala aj verejnosť
Pri výberovom konaní bude musieť uchádzač uviesť, ako by pristúpil ku rozvoju Útvaru hlavného architekta mesta Prešov a výberovej komisii predstaviť návrh jeho vízie rozvoja mesta. Celý proces by mal prejsť novým systémom transparentného výberového konania, ktorý radnica predstavila verejnosti len nedávno. Z neho vyplýva, že vo výberovej komisii by mali byť nielen odborníci z radov architektov, zamestnanci a vedenie mestského úradu, ale aj odborná verejnosť. Plat pre nového hlavného architekta je ponúkaný v rozmedzí od 1 600 do 3 039,50 eura. Žiadosti môžu uchádzači posielať do 21. augusta 2023.
Stavebný úrad prejde pod štát. Za vybavovanie si priplatíme
Zmenou by mal prejsť nielen územný plán, ale aj fungovanie stavebného úradu. Stavebný úrad je samostatná organizačná jednotka v meste Prešov, ktorá vykonáva prenesený výkon štátnej správy a s funkciou hlavného architekta a mestským úradom má spoločné vedenie a sídlo. Stavebný úrad bude pod mestským úradom fungovať len do nadobudnutia účinnosti nového zákona, a to do apríla 2024, po ktorom stavebné úrady prechádzajú pod štát. „Podľa aktuálnych informácií dôjde aj k výraznému navýšeniu poplatkov za stavebné konania a budú si ich účtovať násobne vyššie ako to bolo v prípade poplatkov, ktoré stanovil mestám a obciam,“ informoval Oľha.
Mesto priznáva, že stavebný úrad vybavuje žiadosti pridlho. Môžu za to peniaze.
Prešovčania sú znechutení pomalým vybavovaním žiadostí na stavebnom úrade, mnohí sú presvedčení, že v ňom vládne korupcia. Primátor František Oľha tvrdí, že príčinou dlhého vybavovania je štát.
„Procesy vybavovania na stavebnom úrade trvajú tak dlho z toho dôvodu, že štát prenáša na mestá a samosprávy veľa povinností, no nedostatočné financie. Aktuálne je situácia taká, že mesto Prešov si nedokáže z vlastných zdrojov navýšiť počet zamestnancov, aby bolo schopné vybavovať stavebné povolenia pre mesto a všetky obce v spoločnom stavebnom úrade v prijateľnejších termínoch,“ uviedol primátor s tým, že správanie štátu považuje za protiústavné.
„Mesto Prešov a okolité obce doplácajú ročne státisíce eur na činnosť stavebného úradu. Každú kompetenciu, ktorú štát presúva na nižšiu úroveň, by mal presunúť vrátane všetkých finančných zdrojov, čo v tomto prípade neurobil,“ povedal primátor a dodal, že mestu štát ani dodatočne nekompenzuje náklady na výkon komplikovaného procesu stavebných povolení a územných rozhodnutí.