Kaštieľ v Ostrej Lúke sa zmenil na nepoznanie, Adela Ostrolúcka má v ňom pamätnú izbu

OSTRÁ LÚKA – V zrekonštruovanom kaštieli má svoju miestnosť aj priateľka Ľudovíta Štúra. Chátrajúci kaštieľ s areálom v Ostrej Lúke (okr. Zvolen) kúpil bratislavský podnikateľ v roku 2019 a zaplatil zaň 250-tisíc eur. Šľachtické sídlo sa mu podarilo obnoviť na nepoznanie a v jednej z vežičiek otvorili pamätnú izbu Adely Ostrolúckej, ktorá bola najznámejšou obyvateľkou tejto pamiatky.

kastiel,ol-kolaz Pamätná izba Adely vo vežičke je prístupná od hlavnej cesty. Foto: FB Obec OL

Izbu Adely Ostrolúckej, konkrétne prízemie vežičky, v ktorej bývala, sprístupnil verejnosti majiteľ kaštieľa, v ktorom má teraz rodinné sídlo, pred niekoľkými dňami. „Samozrejme, aby nedošlo k narúšaniu súkromia vlastníka, je tam samostatný vchod. Do vežičky sa dá totiž vojsť aj od hlavnej cesty,“ uviedol Juraj Jelok, starosta Ostrej Lúky.

„Otvorený bude aj priľahlý park pri kaštieli. Počas bežného roka by malo byť otvorené každý víkend. V lete pravdepodobne na dennej báze,“ vysvetlil Jelok a doplnil, že tam ľudia získajú informácie o rode Ostrolúckych, ale nachádza sa tam i hrobka, v ktorej sú uložené aj pozostatky Adely. Tá umrela v mladom veku, ako 28-ročná, na týfus. Vstupné sa vyberať nebude. Keďže toto vzácne miesto bude v podstate bez dozoru, nainštalovali tam bezpečnostné kamery.

Osobné veci Štúrovej priateľky v jej pamätnej izbe však ľudia nenájdu. Ak by ich záujemcovia, ale chceli vidieť, môžu navštíviť Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene, kde od roku 2015 existuje stála expozícia rodiny Ostrolúckych a Ľudovíta Štúra. Práve odborníci z múzea spolupracovali na informačných paneloch v pamätnej izbe v kaštieli. V spomínanom múzeu vystavujú spinet, písací stolík či vejár, ktorý Adela používala.

Kaštieľ Ostrolúckych postavili v roku 1636. Z jednej strany je renesančný a z druhej barokový. V tomto letnom sídle svojich rodičov prišla Adela na svet v marci 1824. Ľudovíta Štúra tam spoznala v roku 1846, dával jej hodiny slovenčiny a poľštiny. Žiaľ, táto vzdelaná mladá žena zomrela veľmi skoro, vo veku nedožitých 29 rokov. Vo Viedni podľahla zopár dní pred svojimi narodeninami týfusu. Ľudovít Štúr ju prežil o dva roky a zomrel pri poľovačke.

Kaštieľ bol pred rekonštrukciou v havarijnom stave. Foto: FB Obec OL

Dosah konsolidačného balíčka najviac zaujíma rodiny. K celkovému poklesu v disponibilných príjmoch pre priemernú rodinu ročne najviac prispejú zmeny, ktoré nesporne patrili v poslednom období k tým najdiskutovanejším – úprava rodičovského dôchodku, zmeny v DPH…
Prejsť na článok