Týždeň po zemetrasení: Ľudia renovujú domy, začínajú odznova

VÝCHODNÉ SLOVENSKO – Týždeň po zemetrasení sa život obyvateľov najviac postihnutých obcí pomaličky mení. Prvotný šok zo situácie striedajú ustálenejšie emócie a racionálny prístup k náprave toho, čo bolo poškodené. Niektorí musia zháňať úplne nové bývanie, iní opravujú svoje pôvodné príbytky. Sú vďační, že ostali živí a tí, ktorým statik odobril bývanie v otrasených domoch, aj šťastní, že nestratili strechu nad hlavou.

20231016_103646 Foto: Redakcia

Do dediny Ďapalovce prichádzame presne týždeň po zemetrasení. Kým deň po tejto prírodnej katastrofe boli všetci vystrašení a bezradní, po týždni už zmobilizovali všetky svoje sily a úspory. Všade sa pracuje. Klampiarov pozorujeme na strechách viacerých domov, ľudia murujú nové komíny, na rozpadnutých tehlových stenách domov pozorujeme rozoberanie pôvodných múrov. Tehly padajúce nadol už nikto nechcel vidieť, no rekonštrukcia sa urobiť musí.

Anna Cmárová: Sme šťastní, že žijeme a že máme strechu nad hlavou

Pani Anna sa síce nechcela dať odfotiť, no povedala nám, že aj k nim už nastúpila čata stavebníkov a omietkarov. „Keď si predstavím, čo tu bolo pred týždňom, ešte teraz ma oblieva studený pot. Ale sme radi, že máme strechu nad hlavou. Statik prišiel k nám domov hneď na druhý deň a povedal,  že môžeme bývať,“ chytá sa za líca oboma dlaňami utrápená, no zároveň šťastná žena. Má manžela, dcéru a vnúčatá, všetci museli týždeň bývať vo vedľajšej dedine u príbuzných. „Chlapček má tri a dievčatko je školáčka, musíme robiť kvôli nim, musia mať svoje miesto, musia chodiť do škôl, musia sa mať kde hrať… takže začíname,“ konštatuje. Stavbári v ich dome opravujú najskôr najvážnejšie trhliny, potom má prísť na rad omietanie opadaných stien. Kým sa rozprávame na dvore, dedinský rozhlas hlási možnosť využiť psychológov. Tí sa pohybujú po dedine najmä kvôli starším ľuďom, ktorí boli pri zemetrasení sami a sami sú aj teraz, keď sa z nečakanej udalosti a následkov musia spamätávať. Miestne potraviny už fungujú, kostol, ktorý bol zatvorený, už tiež otvorili. „V sobotu tu bol krst. Statik predtým povolil vstup, no potom starosta našiel tehlu vypadnutú za kostolom. Hľadal, odkiaľ vypadla a našiel 60 cm dieru na veži. Okamžite zvolal robotníkov na brigádu a do neskorého večera to rozoberali a opravovali. V nedeľu sme už boli na omši, ale každý sedel ako na ihlách,“ opisuje nepríjemné pocity Anna.

V Holčíkovciach sa deti po týždni vrátili do školy

Po Ďapalovciach prechádzame do neďalekých Holčíkoviec. Obec eviduje tiež poškodenia na takmer každom jednom dome. Zatvoriť museli aj poštu. „Teraz musíme chodiť na poštu až do Žalobína. Je to veľmi ďaleko, my starí ľudia sa nevládzeme tak ďaleko presúvať,“ zalamuje rukami staršia pani z dediny. Pri pošte predáva oblečenie Ukrajinka Irina, ktorá nám ukazuje, ako sa zrútila stena starého kostola. „Celá stena je dole. Našťastie nový kostol, kam chodíme, poškodený nebol,“ ukazuje na horný koniec dediny, kde sa týči moderná antikorová veža. V Holčíkovciach sa po týždni prvýkrát vrátili aj deti do miestnej školy a škôlky. Z budov počuť hlasný smiech aj detský spev. Dobré znamenie.

Kostoly, ktoré majú zbúrať, sú nedotknuté a opáskované

Zemetrasenie navždy zobralo chrámy dvom východoslovenským obciam, Jankovciam a Nižnej Sitnici. Po zhliadnutí obrovských prasklín ťahajúcich sa po celej výške kostolov je zrejmé, že liturgie sa v nich už konať, žiaľ, nebudú. Areál kostolov je opáskovaný a ľudia zo susedných domov dúfajú, že im nepriaznivé počasie nespôsobí ďalšie komplikácie. Kostoly sú labilné. „V Jankovciach dokonca hrozí svojvoľný pád buď zadnej časti kostola, alebo veže. Preto sme požiadali aj ľudí, ktorí pri tom kostole bývajú, aby sa nezdržiavali v izbách, ktoré sú otočené smerom ku kostolu a požiadali sme aj kňaza v Jankovciach, aby si našiel iné ubytovanie,“ uviedol prednosta okresného úradu v Prešove Peter Harvan. V Nižnej Sitnici je narušená dokonca fara, farára sme museli večer vysťahovať, kostol bude musieť byť zbúraný, dodal.

Na transparentné účty stále môžete posielať finančnú pomoc

V Ďapalovciach, ktoré boli epicentrom zemetrasenia s magnitúdom 4,9 bolo najviac poškodených domov. Starosta Ján Cmár povedal, že obec zriadila transparentný účet, na ktorý im ľudia môžu posielať peniaze na pomoc. Teší ho, že na ňom svieti už slušná suma. „Som veľmi milo prekvapený, je tam v súčasnosti okolo 61-tisíc eur, veľmi pekne ďakujeme všetkým za pomoc,“ povedal dojato. Situácia v dedine sa podľa jeho slov neustále mení. Namiesto desiatich domov, ktoré mali byť zbúrané, pripadá v súčasnosti do úvahy osem. „Jeden dom, ktorý bol určený na čiastočné búranie horného poschodia, práve dnes búrali. Ostali len časti, ktoré boli dobré a bezpečné. Ostatné sa stále prehodnocujú so statikmi. Čakáme na informácie, ktoré domy búrať kompletne, a ktoré možno ešte opraviť,“ dodal starosta. Čo sa týka pomoci od štátu, na starostovu priamu otázku, či im budú vedieť pomôcť, odpoveď bola, že ako vláda končiaca veľké možnosti nemajú. Transparentný účet zriadilo tiež Združenie miest a obcí Slovenska. Finančnou čiastkou prispel aj politik Erik Tomáš, ktorý z tejto dediny pochádza. Na pomoc pri opravách a nákladoch zriadila účet samotná dedina a prispela aj prešovská župa, do ktorej dedina patrí. „Krajská nadácia je už od druhého dňa po zemetrasení otvorená pre prijímanie žiadostí o pomoc od dotknutých osôb. Aktuálne tiež zverejnila účet, na ktorý môže týmto obyvateľom prispieť i široká verejnosť. Na najbližšom krajskom zastupiteľstve zároveň vyčlení župa ďalšiu finančnú pomoc. Predbežne by malo ísť o čiastku 100-tisíc eur,“ uviedla hovorkyňa PSK Dáša Jelenová.

Pomoc od štátu

S aktuálnou situáciou, rozsahom škôd, ako aj stavom záchranných prác v obciach na východe Slovenska, ktoré zasiahlo zemetrasenie, sa oboznámili aj štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Martin Královič a vedúci Úradu vlády SR Michal Luciak. Obyvateľov dva dni po zemetrasení ubezpečil, že prioritou zo strany štátu je pomôcť regiónu čo najskôr vyriešiť následky tejto mimoriadnej udalosti. Samozrejme, bude prichádzať ďalšia fáza, kde sa budeme baviť o tom, ako intenzívne a v akom objeme sa budú dať naliať prostriedky vlády Slovenskej republiky do týchto postihnutých obcí, aby to bolo zasanované úplne,“ skonštatoval Královič. Ako na sociálnej sieti informoval prednosta Okresného úradu v Prešove Peter Harvan, v teréne je 25 statikov, ktorí kontrolujú i naďalej poškodenia verejných budov či rodinných domov. „Navštívili sme obce Ďapalovce, Nižná Sitnica, Vyšná Sitnica, Holčíkovce, Kolbovce, Kvakovce, Slovenská Kajňa, Tokajík, Pakostov, Girovce, Rafajovce, Bžany, Víťazovce, Vislava, Brusnica, Rohožník a Lukačovce. Dnes sa riešia obce Košarovce, Piskorovce,“ uvádza Harvan. Podľa jeho slov prezreli približne 410 objektov, mostov a domov. „Celkovo 52 objektov je výrazne poškodených a je nutná ich oprava. Sú to prevažne neobývateľné budovy. Zbúrať je nutné 14 objektov, je potrebné vypracovať statický posudok,“ dodal prednosta.

Po zemetrasení bolo trinásť dotrasov. Našťastie slabých.

Po zemetrasení na východe Slovenska nasledovalo 13 dotrasov, z čoho dva boli s magniutúdom približne 1,3 a 1,5 a bolo ich možné lokalizovať. Jedenásť dotrasov bolo takých slabých, že boli nelokalizovateľné. Na včerajšej tlačovej besede o tom informoval seizmológ Univerzity Komenského a Slovenskej akadémie vied Peter Moczo spolu s generálnym riaditeľom Ústavu vied o Zemi SAV Jánom Madarásom.

Obec Ďapalovce zriadila transparentný účet, na ktorý môžete poslať pomoc pre občanov postihnutých zemetrasením.

IBAN SK62 0200 0000 0048 6257 5754

Nadácia PSK – Na pomoc obyvateľom zasiahnutým zemetrasením môže prispieť aj široká verejnosť, a to ľubovoľným príspevkom na konto nadácie PSK na účet:

IBAN: SK62 0900 0000 0051 5295 2003 

s poznámkou pre príjemcu: zemetrasenie.