UN Security Council Foto: TASR/AP

Izraelský veľvyslanec pri OSN si na sako pripol Dávidovú hviezdu, čím spôsobil rozruch. Rovnako ako Gilad Erdan sa zachovali aj jeho spolupracovníci.

Stalo sa tak počas mimoriadneho zasadania Bezpečnostnej rady OSN v New Yorku venovaného vojne Izraela proti militantom z Hamasu v pásme Gazy. Hviezda mala na sebe nápis „Nikdy viac“.

„Niektorí z vás sa za posledných 80 rokov nič nenaučili. Niektorí z vás zabudli, prečo bol tento orgán zriadený,“ povedal Erdan, keď kritizoval BR OSN za „mlčanie“ na margo bezprecedentného vpádu kománd Hamasu od južného Izraela, ktoré tam 7. októbra zavraždili vyše 1400 ľudí.

Tak, ja vám to pripomeniem. Od tohto dňa si vždy, keď sa na mňa pozriete, spomeniete, čo znamená mlčať tvárou v tvár zlu. Rovnako ako moji starí rodičia a starí rodičia miliónov židov, odteraz budeme s mojím tímom nosiť žlté hviezdy,“ povedal veľvyslanec, postavil sa a jednu s nápisom „Nikdy viac“ si pripevnil na sako.

Podobala sa na žlté hviezdy, ktoré nacisti nútili nosiť židov na verejnosti. On ju však bude nosiť „ako symbol hrdosti“ dovtedy, kým sa BR OSN „nezobudí a neodsúdi zverstvá Hamasu“ a nebude žiadať o okamžité prepustenie rukojemníkov zavlečených do pásma Gazy.

Pozemnú ofenzívu Izraela v Gaze prirovnal Erdan k vylodeniu spojencov v Normandii v roku 1944. „Je mi ľúto, že to hovorím, ale ak by táto rada existovala 6. júna 1944, intenzívne by sa diskutovalo o tom, koľko elektriny a paliva mali občania Mníchova, keď sa spojenci blížili k brehom Normandie. Táto rada by sa zamerala na diskusiu o počte obetí v radoch Nemcov a Britov. Táto rada by požadovala prímerie predtým, ako Rusi znovu dobyjú Stalingrad,“ sarkasticky reagoval veľvyslanec na obavy, že okrem tisícok civilistov už zabitých v Gaze môže zomrieť ešte viac nezúčastnených ľudí.

Hlboko rozdelený 15-členný orgán OSN za vyše tri týždne neprijal ani jeden zo štyroch návrhov rezolúcie k vojne medzi Izraelom a Hamasom. Niektoré návrhy zablokovali USA, spojenec Izraela, pretože nespomínali právo Izraela brániť sa. Návrh predložený Washingtonom, zasa vetovali Rusko a Čína, pretože jednoznačne nežiadal prímerie.

Stanovisko sa minulý piatok pokúsilo zaujať Valné zhromaždenie OSN, ktoré 120 hlasmi väčšinou prijalo nezáväznú rezolúciu požadujúcu „okamžité humanitárne prímerie“, ale nespomínajúcu Hamas. Erdan tento dokument označil za „hanebný“.

V rozprave vystúpil aj palestínsky veľvyslanec pri OSN Rijád Mansúr, citujúci najprv bývalého generálneho tajomníka OSN Daga Hammarskjölda, ktorý povedal: „OSN nebola založená preto, aby nás vzala do neba, ale aby nás zachránila pred peklom“.

Mansúr potom s odkazom na bombardovanie a ostreľovanie pásma Gazy povedal, že „Gaza je teraz peklom na zemi“. Vplyvný orgán OSN vyzval, aby s Palestínčanmi zaobchádzal ako s ľudskými bytosťami. „Nie sme podľudia. Nie sme z inej planéty,“ zdôraznil Mansúr.

(tasr)

Nové správy

Domenico Tedesco, tréner Belgicka, sa po prehre so slovenským tímom vyjadril, že VAR-u verí.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Oceňujem, že Slovensko naďalej odmieta kontroverzné nariadenie o uznávaní rodičovstva naprieč členskými štátmi Európskej únie, uviedla europoslankyňa za KDH Miriam Lexmann. Predpis podľa nej zasahuje do rodinného práva vo výlučnej právomocí krajín.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Guvernér štátu Maryland udelil hromadnú milosť za trestné činy spojené s marihuanou. Bolo odpustených 175-tisíc odsúdení s nízkym stupňom závažnosti za niekoľko desaťročí. Wes Moore hovorí o odstránení nerovnosti v trestnom súdnictve.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Nie je vhodný čas na opätovné vyslanie vojenských inštruktorov na Ukrajinu, uviedol kanadský minister obrany Bill Blair. Existuje podľa neho „celkom pochopiteľné znepokojenie týkajúce sa rozšírenia výcvikovej misie na Ukrajinu“.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Aliancia by mala od Číny vyžadovať finančnú kompenzáciu za pomoc Rusku. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v pondelok počas návštevy Washingtonu.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Volodymyr Zelenskyj by mal zostať prezidentom až do skončenia stanného práva, myslí si 70 percent Ukrajincov. Menej ako tretina však verí, že Ukrajina „bude pokračovať v boji, kým to bude potrebné“.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Prezident Peter Pellegrini chce rokovať o odmrazení členstva Smeru a Hlasu v európskych socialistoch. Využiť na to plánuje práve konanie mimoriadneho samitu EÚ, kde sa stretne s lídrami členských krajín EÚ zo socialistického tábora.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Zamestnanci viacerých severonemeckých prístavov vstúpili v pondelok do štrajku za vyššie platy a lepšie pracovné podmienky.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Vladimir Putin odvolal štyroch námestníkov ministra obrany Andreja Belousova. Ruský prezident do jednej z uvoľnených funkcií dosadil svoju príbuznú Annu Civiľovovú, ktorá viedla fond na podporu rodín vojakov bojujúcich na Ukrajine.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Slovenskí futbalisti zvíťazili nad favorizovaným Belgickom 1:0. Vo Frankfurte skóroval ako jediný v siedmej minúte krídelník Ivan Schranz.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Olaf Scholz verí v rýchle rozhodnutie o budúcom šéfovi Európskej komisie. Verím, že sa podarí nájsť rýchlo zmysluplné riešenie, uviedol nemecký kancelár. Šancu na post vo vedení Európskej rady má António Costa.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Parlamentné voľby by na prelome mája a júna vyhralo Progresívne Slovensko s tesným náskokom pred druhým Smerom. Hlas by si zachoval tretie miesto, koaličná SNS ani hnutie Slovensko by neprekročili potrebné kvórum.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Robert Kaliňák vyjadril českej ministerke obrany Jane Černochovej spoluúčasť i podporu v súvislosti s tragickým výbuchom munície v českom vojenskom výcvikovom priestore Libavá neďaleko Olomouca.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Nemeckí vyšetrovatelia skonfiškovali 35,5 tony kokaínu za približne 2,6 miliardy eur. Ide o dosiaľ najväčšie množstvo tejto drogy zhabanej nemeckými úradmi v súvislosti s jediným prípadom.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Slovenskí futbalisti viedli po prvom polčase nad favorizovaným Belgickom 1 : 0. Slovákov v ich úvodnom zápase E-skupiny na európskych majstrovstvách vo Frankfurte poslal do vedenia v siedmej minúte krídelník Ivan Schranz.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Lode ruského vojenského námorníctva opustili kubánske hlavné mesto Havana, žiadne z plavidiel nemalo na palube jadrové zbrane, čo potvrdili aj Spojené štáty americké. Moskva hovorí o bojových cvičeniach ako o bežnej praxi.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Nie je žiadne podozrenie, že by išlo o sabotáž, uviedla česká ministerka obrany Jana Černochová o výbuchu vo vojenskom výcvikovom priestore Libavá po návšteve miesta tragédie. Navštívila troch vojakov hospitalizovaných v Olomouci.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Spojené štáty americké sú pripravené uvoľniť ropu zo strategickej rezervy, pokiaľ znovu stúpnu ceny benzínu. Ministerstvo energetiky nakúpilo asi tri milióny barelov ropy mesačne, aby obmedzilo cenový nárast.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Slovenskí futbaloví reprezentanti odštartovali púť na majstrovstvách Európy vo futbale. V úvodnom zápase ich kvality preverí Belgicko, ktoré je považované za jedného z favoritov celých majstrovstiev.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Mimoriadna štátna pomoc na slovenské potraviny bola navýšená na 13 miliónov eur, informoval rezort pôdohospodárstva spolu s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Quentina Tarantina v reštaurácii v New Yorku obťažovala propalestínska aktivistka. „Quentin Tarantino, prečo si sionistický kus ho*na?“ pokrikovala Crackhead Barney po americkom režisérovi kontroverzných filmov.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Slovensko chce na samite Európskej únie vyrokovať silné portfólio pre Maroša Šefčoviča v budúcej Európskej komisii, uviedol prezident Peter Pellegrini na úvod mimoriadneho zasadnutia Európskej rady.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Elon Musk označil elektronické hlasovacie zariadenia za zraniteľné. „Všetko sa dá hacknúť,“ uviedol na sociálnej sieti X miliardár a technologický magnát o novej forme hlasovania zavedenej v Indii.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Prívalové dažde a zosuvy pôdy v Číne si vyžiadali najmenej deväť mŕtvych. Sedemnásť ľudí z pobrežných provincií Kuang-tung a Fu-ťien zostáva nezvestných.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Giorgia Meloniová sa stretla s Viktorom Orbánom, aby prerokovali výsledky volieb do Európskeho parlamentu. „Stretnutie išlo dobre, ako vždy s Talianskom,“ uviedol maďarský premiér po schôdzke s predsedníčkou talianskej vlády v bruselskom hoteli Amigo.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Futbalisti Rumunska zdolali ukrajinských súperov rozdielom troch gólov, o výsledok 3:0 v zápase E-skupiny na európskom šampionáte sa postarali v rámci prvej hodiny zápasu Nicolae Stanciu, Razvan Marin a Denis Dragus.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Konšpirátori.sk dostali peniaze priamo z programu americkej vlády. U pána Hardoša prevažuje ideologické nálepkovanie nad vecnou argumentáciou, tento projekt nemožno považovať za hodnoverný zdroj, konštatuje Dalibor Jurášek zo Zboru poradcov premiéra.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Pri ruskom raketovom útoku na Poltavskú oblasť na strednej Ukrajine bolo poškodených niekoľko bytových domov a zranenia utrpelo najmenej deväť ľudí, oznámil tamojší gubernátor Filip Pronin.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Súdna rada nevidí dôvod na skrátené legislatívne konanie v prípade lex atentát, ktorý minulý týždeň schválila vláda na svojom rokovaní.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Ruské sily zintenzívňujú svoje útoky a snažia sa na Ukrajine dobyť rozsiahlejšie územie skôr, než tamojšia armáda dostane ďalšiu vojenskú pomoc zo zahraničia vrátane stíhačiek F-16. Povedal to hlavný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny Olexandr Syrskyj.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Na oficiálnu webovú stránku hlavy štátu opäť vrátili prezidentskú štandardu. Len niekoľko hodín po inaugurácii prezidenta ju totiž nahradili iniciálami Petra Pellegriniho „PP“.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Archeológovia pri výskume na stavbe budúcej diaľnice D35 pri Hradci Králové objavili zrejme najdlhšiu pravekú mohylu v Európe. Meria 190 metrov a vznikla pred približne šesťtisíc rokmi. Uviedla to Univerzita Hradec Králové (UHK), ktorej akademici na výskume spolupracujú.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Poľský premiér Donald Tusk označil estónsku premiérku Kaju Kallasovú za vhodnú kandidátku na jednu z „najvyšších pozícií v EÚ“. Vyhlásil to pred neformálnym stretnutím vedúcich predstaviteľov EÚ v Bruseli.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Bidenova administratíva pred voľbami hospodári s rekordným rozpočtovým schodkom okolo šiestich percent HDP, tlačí tak nové nekryté peniaze a sype ich do obehu, aby udržala ilúziu zdanlivého bohatstva.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Rada EÚ rozhodla o predĺžení ekonomických sankcií uvalených na Rusko v júni 2014 po anexii Krymu a mesta Sevastopol. Členské štáty sa zhodli, že režim sankcií predĺžia do 23. júna 2025.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Pri výbuchu v českom vojenskom výcvikovom priestore Libavá zomrel jeden človek, osem ľudí sa zranilo. Na sieti X to napísala česká armáda. Na  miesto smeruje česká ministerka obrany Jana Černochová.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Fínsky parlament by mal odmietnuť návrh zákona na boj proti riadenej migrácii, vyzval komisár Rady Európy pre ľudské práva Michael O‘Flaherty.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Envirorezort si na čele s Tomášom Tarabom neplní svoje domáce úlohy, tvrdí opozičné hnutie Slovensko s dôvetkom, že svoju neschopnosť viesť rezort efektívne, chcú zakryť skráteným legislatívnym konaním k zákonu o krajinnom plánovaní.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Zničenie Kerčského mosta spájajúceho Rusko s okupovaným Krymom by teraz nemalo veľký účinok, keďže Moskva ho na vojenské účely už takmer nepoužíva. Uviedol to hovorca ukrajinského námorníctva Dmytro Pletenčuk v rozhovore pre portál RBC-Ukrajina.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Pri pobreží Talianska sa potopili dva člny s migrantmi, zahynulo najmenej desať osôb. Ďalšie desiatky sú nezvestné. Zachrániť sa podarilo 51 ľudí.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok
Nahrávam...
Ďalšie články