Zomrel dlhoročný člen košickej opery
„V opernom zbore nášho divadla bol neprehliadnuteľný. Zdá sa priam neuveriteľné, že po prvý raz vstúpil na dosky javiska Historickej budovy Národného divadla Košice ako trojročný, 23. októbra 1949, keď si zahral jedno z detí v cigánskom tábore v operete Cigánsky barón,“ informovalo Národné divadlo Košice.
„Zaujímavé je, že človek si nezvykne pamätať veci z takého raného detstva, ale toto si pamätám. Boli sme na javisku v Cigánskom barónovi ako deti v cigánskom tábore. A viem, že našou úlohou bolo kradnúť mešce. Spočiatku som sa na skúškach bál, ale potom to už bolo pre mňa normálne,“ spomínal na divadelné začiatky v rozhovore pred siedmimi rokmi Juraj Hingis.
Divadlo mal takpovediac v krvi. Jeho otec bol v roku 1945 jedným z prvých zakladajúcich členov vznikajúceho Východoslovenského národného divadla. Jeho staršia sestra tancovala v divadle počas maďarskej okupácie v čase vojny a vo vznikajúcom divadle nastúpila spolu s ďalšou sestrou do baletného zboru, informuje NDKE.
Stálym členom operného zboru sa Juraj Hingis stal až v roku 1982. Vyučil sa za čašníka, ale keďže stále mohol, tak sa k divadlu vracal a účinkoval v štafážach. „Ale počet opier či operiet, v ktorých som účinkoval, vám nepoviem. Zažil som celú históriu divadla, všetkých dirigentov, režisérov. Mal som česť robiť so skvelými ľuďmi, ako boli dirigent Boris Veľat či zbormajster Roman Skřepek. Divadlo je jednoducho celoživotná láska,“ povedal v rozhovore pri príležitosti sedemdesiatin Juraj Hingis.
Podľa neho je každá opera svojím spôsobom krásna. „Krása sa dá nájsť v každej hudbe, aj v tých moderných operách, aj v tých klasických,“ povedal Juraj Hingis.