Banská Bystrica: Zastarané prístrešky na zastávkach by mohli nahradiť nové, modernejšie
Autobusové prístrešky na zastávkach MHD v Banskej Bystrici sú na základe zmluvy uzatvorenej opakovane na obdobie desiatich rokov vo vlastníctve spoločnosti euroAWK. Tá ich vybudovala výmenou za možnosť osadiť si v meste reklamné stavby za výhodnejších podmienok, vrátane citylightov na samotných autobusových zastávkach.
„V zmluve, ktorej platnosť sa mala skončiť 31. decembra 2023 je uvedené, že do 30 dní od skončenia jej platnosti spoločnosť euroAWK všetky prístrešky v jej vlastníctve odstráni, čo by negatívne ovplyvnilo komfort obyvateľov a cestujúcich. Preto vedenie mesta v uplynulom období rokovalo so zástupcami spoločnosti, aby sa dohodli na podmienkach predĺženia platnosti existujúcej zmluvy, prijateľných pre obe strany. Výsledkom stretnutí je fakt, že k odstráneniu prístreškov nedôjde a v budúcnosti bude ich vlastníkom výlučne samospráva,“ uviedla Zdenka Marhefková, hovorkyňa primátora Banskej Bystrice.
„Absolvovali sme niekoľko rokovaní a výsledkom je kompromis prijateľný pre obe strany. Vychádzajúc aj zo skúseností iných miest, kde po skončení zmluvy došlo k odstráneniu všetkých prístreškov, sme napokon dospeli k modelu predĺženia zmluvného vzťahu o tri roky. Čo je však dôležité, po uplynutí tohto obdobia prejdú prístrešky do vlastníctva mesta za symbolické euro. Po 20 rokoch tak nad nimi budeme mať kontrolu. Zároveň toto obdobie využijeme na prípravu a realizáciu projektu komplexnej obnovy existujúcich autobusových zastávok a prístreškov z eurofondov vrátane ich vybudovania tam, kde v súčasnosti chýbajú,“ vysvetlil primátor Ján Nosko.
Podľa magistrátu je tento krok z dlhodobého hľadiska pre mesto najvýhodnejšie. Prístrešky budú v jeho vlastníctve, ich rekonštrukciu zaplatia z eurofondov a financie z reklamných stavieb, ktoré sa doteraz používali na financovanie zastávok, budú príjmom mesta a môžu sa využiť na ďalšie investičné zámery.
(mk)