Česko uzavrelo kontrakt na nákup 24 amerických stíhačiek F-35
Nákup stíhačiek odsúhlasila česká vláda vlani v septembri. Za 24 strojov ČR zaplatí 150 miliárd korún (šesť miliárd eur), ide tak o jej najdrahší nákup. Prvé stíhačky by Česko malo dostať v roku 2031, všetkých 24 kusov by malo mať do roku 2035. Vtedy skončí prenájom aktuálne používaných švédskych strojov Gripen.
"Touto medzivládnou dohodou vstupuje naša krajina a tiež armáda do novej éry, kde sa nielen vojakmi, ale už aj modernou technikou radíme do prvej ligy európskych členov NATO," vyhlásila Černochová s tým, že stroje piatej generácie sú kľúčovou súčasťou systému aliančného letectva. Stíhačky F-35 podľa nej prispejú k zvýšeniu bojaschopnosti českej armády.
Podľa náčelníka Generálneho štábu Armády ČR Karla Řehku je systém F-35 jediný, s ktorým môže armáda v budúcnosti obstáť na bojiskách. Je tiež zárukou, že v prípade potreby sa dokáže ČR spoločne so spojencami efektívne brániť vonkajšej agresii, dodal Řehka.
(tasr)