Prihlásiť sa

Rwandský plán je proti medzinárodným záväzkom, vyhlásil britský výbor pre ľudské práva. Výbor sa obáva, že tento zákon „prinúti súdy považovať Rwandu za bezpečnú krajinu a obmedzí možnosti odvolania sa na súdy“.

Kontroverzný plán britskej vlády posielať niektorých žiadateľov o azyl do Rwandy je podľa parlamentného výboru na ochranu ľudských práv „nezlučiteľný“ s britskými povinnosťami na ochranu ľudských práv.

„Ak Spojené kráľovstvo prijme právne predpisy, ktoré nebudú v súlade s jeho vlastnými medzinárodnými záväzkami v oblasti ľudských práv, vážne to ohrozí jeho schopnosť ovplyvňovať ostatné krajiny, aby dodržiavali medzinárodné právo,“ uvádza sa ďalej v správe výboru.

Návrh migračného zákona má umožniť britskej vláde deportovať do Rwandy migrantov žiadajúcich o azyl. Vrátili ho však Snemovni lordov na nové prerokovanie.

(seznam zpravy)


Filter
Všetky kategórie
Pridať kategórie
Vojna na Ukrajine Voľby 2023 Kultúra Slovensko Svet Ekonomika Z regiónu Šport Počasie Doprava Kresťanstvo Vojna v Izraeli Technológie
Minúta
Minúta
Nové správy

Nemecká vláda zvyšuje platy štátnym zamestnancom, prilepšia si aj politici. Vláda čelí kritike, keďže ku kroku pristúpila v ťažkej ekonomickej situácii a počas konsolidácie verejných financií.

Prečítať viac 

Carlson o Putinovom argumente o denacifikácii: „Jedna z najhlúpejších vecí, aké som kedy počul“. Nacistické hnutia dnes podľa neho neexistujú, a nazval to spôsobom ako označiť ľudí za zlých.

Prečítať viac 

USA: Putinove výroky o jadrovej vojne sú „nezodpovedné“. USA dodali, že nezaznamenali žiadne náznaky väčšej hrozby zo strany Ruska.

Prečítať viac 

Európsky parlament prijal rezolúciu proti útlaku v Rusku po smrti Navaľného. Za prijatie uznesenia hlasovalo 506 zákonodarcov, deväť bolo proti a 32 poslancov sa zdržalo.

Prečítať viac 

Šéf OSN odsudzuje tragický prípad humanitárnej pomoci v Gaze, pri ktorom bolo podľa palestínskeho hnutia Hamas zabitých vyše 100 ľudí.

Prečítať viac 

Pre konzervatívneho voliča je dobré, že KDH dostane v podobe Milana Krajniaka silného súpera, ktorý môže kresťanským demokratom nastaviť zrkadlo.

Prečítať viac 

Kedy vás čaká dôchodok, si viete vypočítať pomocou nového nástroja. Novela zákona o sociálnom poistení priniesla významné zmeny, viaceré z nich začali platiť už od januára 2023. Najväčšou je nesporne koniec zastropovania veku odchodu do penzie.

Prečítať viac 

Volodymyr Zelenskyj: Tento rok by mal byť časom pre skutočné rokovania o vstupe do EÚ. Vyzval na maximálny pragmatizmus vo vzťahoch so susedmi.

Prečítať viac 

V Moskve zadržali šéfredaktora denníka Novaja gazeta Sergeja Sokolova pre obvinenia z diskreditácie ruskej armády.

Prečítať viac 

Trump: Biden musí podstúpiť kognitívny test. Skritizoval ho tiež za „príšerné rozhodnutia“. Trump sa však zároveň chváli testom, v ktorom si mal zapamätať päť slov v správnom poradí.

Prečítať viac 

Izraelská armáda postrelila v Gaze počas masovej paniky desať ľudí. Izraelská armáda tvrdí, že civilisti zaútočili na nákladné autá s humanitárnou pomocou a pokúsili sa ich vyrabovať.

Prečítať viac 

Olaf Scholz čelí kritike za údajné zneužitie tajných informácií a ohrozenie britských vojakov. Nemecký kancelár totiž uviedol, že britské sily pomáhajú vypúšťať rakety dlhého doletu na ruské ciele. 

Prečítať viac 

Európsky parlament schválil rezolúciu o podpore Ukrajiny zbraňami až do jej víťazstva. Za prijatie rezolúcie hlasovala drvivá väčšina zákonodarcov – až 451. Proti bolo iba 46 poslancov a 49 sa zdržalo hlasovania.

Prečítať viac 

Frontex trojnásobne zvýši počet pracovníkov na vonkajšej hranici Bulharska s Tureckom. Od 20. marca ich bude v Bulharsku pôsobiť ďalších 500 až 600.

Prečítať viac 

Taliansko vyzvalo na „okamžité prímerie“ v Pásme Gazy a žiadal Izrael, aby chránil palestínskych obyvateľov. Reagovalo tým na streľbu izraelských vojakov na humanitárny konvoj v meste Gaza.

Prečítať viac 

Zverejnili nahrávku údajného búchania z ponorky Titan, po ktorej vlani prebiehala rozsiahla pátracia akcia. Záhadné zvuky z plavidla, ktoré sa stratilo pri vraku Titanicu, toho času vzbudili falošnú nádej, že posádka by mohla byť nažive.

Prečítať viac 

Kuba požiadala OSN o potravinovú pomoc. Svedčí to o vážnosti hospodárskej krízy na ostrove, kde okrem nedostatku mlieka chýbajú aj palivá a lieky. Od piatku tam tiež päťnásobne stúpne oficiálna cena dostupných palív.

Prečítať viac 

Izrael zabil od októbra vyše 25-tisíc palestínskych žien a detí. Uviedol to americký minister obrany Lloyd Austin.

Prečítať viac 

Poľsko zvažuje zákaz dovozu potravín z Ruska. Inšpirovať sa chce podobným zákazom platným v Lotyšsku, ktorého dôsledky v súčasnosti „dôkladne analyzuje“.

Prečítať viac 

Ukrajina tvrdí, že vo februári zostrelila rekordný počet ruských lietadiel. Rusko tvrdenia zatiaľ nekomentovalo.

Prečítať viac 

Biely dom označil tragédiu v Gaze za vážny incident. Vyjadril smútok nad stratou nevinných životov a hrozivou situáciou. Izraelskí vojaci ráno zabili 104 Palestínčanov a 760 ich zranili.

Prečítať viac 

Biden: Prímerie v Pásme Gazy zrejme nebude do pondelka. Začiatkom tohto týždňa uviedol ešte pondelok ako pravdepodobný termín.

Prečítať viac 

Rusko zakáže vývoz benzínu na šesť mesiacov. Chce tak vraj predísť nedostatku paliva počas údržby ropných rafinérií. Uvádza sa vo vyhlásení vlády.

Prečítať viac 

Exfunkcionár SIS Ľubomír Arpáš dostal za podplácanie päťročný trest vo väzení. Špecializovaný trestný súd mu vymeral trest odňatia slobody vo výške piatich rokov.

Prečítať viac 

Vedecký tím z Prírodovedeckej fakulty UK navrhol nový typ fotoprepínača. Ide o typ molekuly, ktorú možno ovládať svetlom, na projekte sa podieľala aj Univerzita Mateja Bela a niekoľko zahraničných vysokých škôl.

Prečítať viac 

Ústavný súd zverejnil rozhodnutie o pozastavení účinnosti časti novely trestných kódexov. Súd v odôvodnení okrem iného skonštatoval, že o pozastavení účinnosti napadnutého právneho predpisu mohol rozhodnúť aj pred jeho zverejnením v zbierke zákonov.

Prečítať viac 

Svetové ceny kakaa sa vyšplhali na rekordnú úroveň, výrobcovia cukroviniek preto znižujú jeho podiel vo svojich výrobkoch. Niektorí začali vyrábať čokoládu bez čokolády, nahrádzajú kakaové maslo napríklad palmovým olejom.

Prečítať viac 

„Všetci musíme niesť bremeno vojny,“ povedal izraelský minister obrany Joav Gallant, čím vyzval ultraortodoxných židov, aby nastupovali na vojenskú službu.

Prečítať viac 

Slovan dostal trest od Európskej futbalovej únie za poškodenie zariadenia na štadióne a zapálenie pyrotechniky počas prvého zápasu play off. Trest dostal aj Weiss za červenú kartu.

Prečítať viac 

Každé jedno slovo, ktoré hovorím o vojne na Ukrajine, je „zvážené, premyslené a cielené“, povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron v reakcii na odmietavé vyhlásenia lídrov o nasadení vojenských kontingentov.

Prečítať viac 

Ruský ľud nemožno zamieňať s „vojnychtivým, autokratickým a kleptokratickým režimom Kremľa“. Europoslanci vyjadrili solidaritu s ľuďmi v Rusku i mimo neho, ktorí aj napriek represiám a vážnym osobným dôsledkom majú odvahu hovoriť pravdu.

Prečítať viac 

Zástupcovia rezortov školstva Slovenska a Bulharska podpísali program spolupráce v oblasti školstva a vedy na roky 2024-2028.

Prečítať viac 

Izraelská armáda prevzala zodpovednosť za desať postrelených Palestínčanov z celkového počtu 104 mŕtvych a vyše 760 zranených. Vyplýva to z interného vyšetrovania Obranných síl Izraela (IDF).

Prečítať viac 

Lipšic tvrdí, že je pripravený pracovať pod Marošom Žilinkom na generálnej prokuratúre.

Prečítať viac 

Žilinka rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu o pozastavení účinnosti trestných kódexov. Informoval o tom na sociálnej sieti.

Prečítať viac 

Bývalý šéf kontrarozviedky Peter Gašparovič sa ukrýva v Mostare v Bosne a Hercegovine, uviedlo Investigatívne centrum Jána Kuciaka. Po bývalom vyšetrovateľovi NAKA Mariánovi Kučerkovi a bývalom šéfovi operatívcov NAKA Jánovi Kaľavskom je tak tretím hľadaným Slovákom v tomto balkánskom štáte.

Prečítať viac 

Hnutie Slovensko vyzýva poslanca Rudolfa Huliaka, aby sa vzdal poslaneckého mandátu, ospravedlnil sa a odovzdal zbrane aj zbrojný preukaz. Matovičovci tak reagujú na poslancove slová o tom, že hovorca Matúš Bystriansky by mal byť „bez mihnutia oka zastrelený“.

Prečítať viac 

Slovensko čelí kritike za to, že „si dovolí“ hovoriť o potrebe aspoň sa pokúsiť vyvolať mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom, povedal predseda parlamentu Peter Pellegrini s tým, že je mu to ľúto.

Prečítať viac 

Cena bitcoinu atakuje magickú hranicu 60-tisíc eur. Naposledy bol token na podobnej úrovni ešte v roku 2021, keď prelomil všetky rekordy.

Prečítať viac 
Nahrávam...
Ďalšie články