Prihlásiť sa

Mimoriadnu schôdzu k odvolaniu Šimkovičovej sa v pondelok nepodarilo otvoriť

Zaèala sa schôdza k programovému vyhláseniu vlády Martina Šimkovičová. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Poslanci Národnej rady nebudú v pondelok rokovať o návrhu na odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS). V rokovacej sále nebola v úvode mimoriadnej schôdze ani na druhý pokus nadpolovičná väčšina všetkých poslancov, prítomných bolo len 47. Keďže parlament nebol uznášaniaschopný, predseda NR SR Peter Pellegrini (Hlas) presunul rokovanie o návrhu na utorok (13. 2.) o 8.00 h.

Návrh na odvolanie Šimkovičovej podalo hnutie Progresívne Slovensko (PS) a strana Sloboda a Solidarita (SaS). Odôvodnili ho nekompetentnosťou ministerky. Podľa nich Šimkovičová šíri nenávisť a nerozumie ničomu, čo je súčasťou jej rezortu.

„Ministerka kultúry vracia svojou rétorikou, krokmi a zámermi rezort kultúry minimálne 30 rokov dozadu. Kultúrnu doménu štátu chápe predovšetkým ako „kultúru slovenského ľudu“, ktorá má byť „slovenská a žiadna iná“ a odmieta „zmiešavanie iných kultúr“,“ uvádzajú opoziční poslanci v návrhu. Podčiarkli, že petíciu za odvolanie ministerky podpísalo 188 848 ľudí a „stala sa jednou z najúspešnejších verejných podpisových akcií v slovenských dejinách“.

Opoziční poslanci poukazujú na to, že Šimkovičovej chýba odbornosť, predošlé skúsenosti v kultúre, profesionálny kredit, potrebný prehľad o rezorte či akákoľvek riadiaca skúsenosť. Kritizujú, že nepredstavila žiadnu odbornú víziu svojho rezortu a svoje zámery nediskutuje s odbornou obcou a predstaviteľmi rezortu.

„Mnohé jej rozhodnutia sú v rozpore s existujúcimi strategickými dokumentmi ministerstva kultúry a vládou schváleným materiálom Stratégia kultúry a kreatívneho priemyslu 2030,“ píše sa v návrhu. Opozícia dodala, že spôsob komunikácie ministerky je nedôstojný a „urážlivý voči mnohým a voči kultúre samotnej“.

Podľa poslankyne poslankyne Martiny Holečkovej (KDH) je to, že koalícia nedovolila diskutovať o odvolávaní Šimkovičovej, najlepší príklad toho, že vládna koalícia nevie obhájiť vlastné kroky pred verejnosťou. „Dnešné hlasovanie o ministerke Šimkovičovej je vizitkou vládnej koalície a ich novej politickej kultúry,“ uzavrela Holčeková.

Návrh na odvolanie ministerky predkladali poslanci PS a SaS na dvakrát, pretože prvýkrát nedodali potrebný počet podpisov, dva chýbali. Uviedli, že išlo o administratívny omyl.

(sita)