V Hnúšti realizovali vlani viacero projektov, mesto však prišlo o významného zamestnávateľa

HNÚŠŤA – V meste Hnúšťa v okrese Rimavská Sobota sa vlani podarilo realizovať či zavŕšiť viacero projektov. Informoval o tom na stránke mesta primátor Martin Pliešovský.

Mesto Hnúšťa. Foto: Branislav Caban Mesto Hnúšťa Foto: Branislav Caban

„Dôležité boli kontakt a pomenovanie problému výstavby obchodného reťazca Lidl s predstaviteľmi spoločnosti a ich partnermi z OP centra, ktorá dnes už kulminuje na bode úspechu. Rovnako považujem za úspešné začatie, a dnes už aj ukončenie, revitalizácie vnútrobloku na Ulici 1. mája, ktorý uvedieme do plnej prevádzky v jarnej sezóne,“ avizoval Pliešovský.

Spomenul tiež ukončenie rekonštrukcie Petrivaldského vily, ktorá je jednou z nemnohých zachovaných historických pamiatok v meste. Po zariadení interiéru v nej má sídliť turistické informačné centrum a bude tam i malé múzeum.

Obidva projekty sa začali ešte v minulom volebnom období. V prípade Petrivaldského vily ide o zavŕšenie snahy o obnovu, ktorá sa začala ešte v 90. rokoch 20. storočia.

Z hľadiska dopravy je pre Hnúšťu dôležitá rekonštrukcia cesty I/72 Slovenskou správou ciest, čo je hlavná komunikácia prechádzajúca mestom. Jej rozsiahla oprava má byť ukončená v tomto roku.

Odchádza významný zamestnávateľ

Naopak, v meste sa nepodarilo udržať spoločnosť Yura Eltec Corporation, ktorá pôsobila v tamojšom priemyselnom parku a patrila k najvýznamnejším zamestnávateľom. Výrobca káblových zväzkov pre automobilový priemysel pôsobil v Hnúšti 16 rokov a v čase najväčšieho rozmachu zamestnával okolo 700 ľudí.

Priemyselný park Hnúšťa, kde sídlila aj spoločnosť Yura. Foto: Branislav Caban
Priemyselný park Hnúšťa, kde sídlila aj spoločnosť Yura. Foto: Branislav Caban

Na úrade práce teraz skončí okolo 320 pracovníkov, ďalších sto využilo možnosť dochádzať zhruba 25 kilometrov do druhej prevádzky výrobcu v okresnom meste. Pliešovský hovorí, že mesto hľadá nového investora a má viacero záujemcov.

„Dúfam, že sa čoskoro rozhodneme a nájdeme toho pravého, ktorý by nám pomohol z tejto nezamestnaneckej krízy,“ povedal pre RTVS.

Naopak, bývalý primátor Roman Lebeda tvrdí, že mesto neurobilo dostatok krokov, aby spoločnosť Yura v meste udržalo.

„Nikdy nie je dobre, keď práca odchádza a komu sa nepáči, pracovať tam nemusel. Na vlastné oči som videl aj viac ako tisíceurové výplatné pásky v čistom z tejto firmy. A že za to potiahli pracovníci nadčasy? Áno, kto sa chce mať lepšie, musí pracovať tvrdo,“ napísal Lebeda na Facebooku.

Budova bývalého gymnázia Hnúšťa. Foto: TASR/Branislav Caban
Budova bývalého gymnázia Hnúšťa Foto: TASR/Branislav Caban

Smutnou správou bolo aj zatvorenie Gymnázia Mateja Hrebendu, ktoré po 90 rokoch zrušili pre nedostatok žiakov. Otázne zatiaľ zostáva využitie prázdnej budovy, ktorá po gymnáziu zostala.


Štátnej forme pomoci rodinám s deťmi na Slovensku trvalo až 18 rokov, kým z pôvodných 13,32 eura poskočila na niečo vyše 43 pred dvomi rokmi. Krok, ktorý priklepol na dieťa ešte zhruba o stovku viac,…
Prejsť na článok