Šéf ukrajinskej tajnej služby priznal zabitie Duginovej a ďalšie atentáty

Alexander Dugin na pohrebe svojej dcéry Darie.. Foto: TASR/AP Alexander Dugin na pohrebe svojej dcéry Darie. Foto: TASR/AP

Ukrajinské tajné služby vykonávajú atentáty na ľudí zodpovedných za vojnové zločiny a útoky proti ukrajinským občanom. V rozhovore pre ukrajinskú televíznu stanicu ICTV to povedal šéf Bezpečnostnej služby (SBU) Ukrajiny Vasyľ Maľuk.

Maľuk v rozhovore priblížil operácie vykonávané tajnými agentmi, ktoré sú zamerané na likvidáciu ukrajinských občanov spolupracujúcich s Kremľom. „Oficiálne sa k tomu nepriznáme. Ale môžem poskytnúť niektoré podrobnosti,“ povedal Maľuk.

Len čo sa konkrétne spravodajské informácie potvrdia, SBU dostane od civilných orgánov súhlas na vykonanie útoku, uviedol.

Medzi najznámejšie prípady patrí atentát na Vladlena Tatarského, ruského prokremeľského vojnového blogera pôvodom z Ukrajiny. Zahynul minulý rok pri výbuchu v petrohradskej kaviarni. Terčom útoku sa podľa Maľuka stal pre svoju priamu účasť v bojoch na Ukrajine a výzvy na likvidáciu Ukrajincov.

Šéf ukrajinskej tajnej služby spresnil, že agenti oklamali sprostredkovateľku Dariu Trepanovovú, aby sošku s výbušninou odovzdala Tatarskému. Podľa Maľuka sa SBU zabitím Tatarského nechváli, ale smrť si zaslúžil za týranie ukrajinských vojnových zajatcov.

Obeťou atentátu sa stal aj bývalý poslanec ukrajinského parlamentu Iľja Kyva, ktorý vystupoval proti nezávislosti Ukrajiny a bol na úteku pred kyjevskými úradmi. Bol odsúdený za vlastizradu a spolupracoval s ruskou FSB, až kým ho útočník z bezprostrednej blízkosti nezastrelil.

Terčom nevydareného útoku bol ukrajinský občan Zachar Prelepin, vysoký policajný predstaviteľ v separatistickej Luhanskej oblasti na Ukrajine. Podľa Maľuka verejne vyzýval na vraždenie Ukrajincov. Pri výbuchu vo svojom vidieckom dome v Luhansku v roku 2022 utrpel ťažké zranenie. Pri výbuchu však zahynulo niekoľko iných policajtov.

Výbuch prežil aj Igor Kornet, policajný funkcionár v Luhanskej oblasti spolupracujúci s Ruskom.

Maľuk dodal, že ukrajinské tajné služby sa pokúsili o bombový atentát na ruského prokremeľského politického filozofa Alexandra Dugina. Ten si však nečakane vymenil auto so svojou dcérou a výbuch tak zabil ju.

(tasr, ictv, sky news)


Ďalšie články