Veľká banková lúpež v Trenčíne má 20 rokov. Búrlivé obdobie prinieslo aj ďalšie prepady

TRENČÍN – V posledný marcový deň ubehlo 20 rokov od najväčšej bankovej lúpeže v Trenčíne. Neznámy páchateľ si vtedy odniesol takmer pol milióna korún.

1712151865359 Od bankovej lúpeže v Trenčíne ubehlo 20 rokov. Foto: Rasťo Harakal

Rok 2004 bol v znamení lúpežných prepadnutí. Nevyhla sa mu ani vtedajšia Poštová banka sídliaca na Námestí svätej Anny v Trenčíne. Koncom marca uplynulo od tejto udalosti už 20 rokov. Muž sa vyhrážal so zbraňou v ruke, našťastie pri prepade nikto nebol zranený.

„Dňa 31. 3. 2004 v doobedňajších hodinách bolo zástupcom Poštovej banky, a. s., Trenčín oznámené, že došlo k lúpežnému prepadnutiu pobočky. Ozbrojený muž vošiel do miestnosti pobočky s podnikateľskými účtami a zmenárňou a pod hrozbou použitia zbrane donútil zamestnankyňu pobočky, aby mu vydala tržbu zo zmenárne,“ prezradila nám hovorkyňa Krajskej polície PZ v Trenčíne Ingrid Krajčíková.

Vyšetrovateľ odboru ekonomickej kriminality Úradu justičnej a kriminálnej polície Okresného riaditeľstva PZ v Trenčíne začal vtedy trestné stíhanie vo veci trestného činu lúpeže.

Po prijatí oznámenia vyslali do banky policajnú hliadku. Miesto činu riadne zadokumentovali, po páchateľovi a odcudzených finančných prostriedkoch vyhlásili pátranie. „I napriek všetkým vykonaným opatreniam sa nepodarilo zistiť skutočnosti, ktoré by oprávňovali vykonať trestné stíhanie voči konkrétnej osobe, preto bolo trestné stíhanie prerušené,“ informovala redakciu hovorkyňa.

Krajské riaditeľstvo PZ v Trenčíne sídli pár metrov. Foto: Rasťo Harakal

Pobočka Poštovej banky sa v tom čase nachádzala vzdušnou čiarou len pár metrov od budovy Krajského riaditeľstva PZ v Trenčíne. Páchateľ sa pravdepodobne riadil vetou „Pod lampou je najväčšia tma“. Banková lúpež v Trenčíne bola v tom čase už desiatou v poradí.

V marci toho istého roku ozbrojený páchateľ lúpežne prepadol pobočku VÚB v Bratislave II. Dve zamestnankyne banky prinútil, aby mu odovzdali slovenské koruny a valuty v celkovej hodnote takmer 350-tisíc korún.

V pondelok 9. februára 2004 zamaskovaný ozbrojený lupič prepadol Poštovú banku v Žiline. Pracovníkov vyzval, aby nestláčali žiadne poplašné zariadenia a odovzdali mu peniaze. Lupič si z banky odniesol takmer 1,5 milióna korún.

Začiatkom roka 2004 prepadli pobočku VÚB v Smoleniciach dvaja maskovaní páchatelia ozbrojení dlhou strelnou zbraňou. Lupiči si pod hrozbou použitia zbrane odniesli so sebou asi 458-tisíc korún.

Historicky najväčšie lúpežné prepadnutie v dejinách Slovenska sa udialo ešte v roku 1996 v pobočke Všeobecnej úverovej banky v Nitre. Vtedy zmizlo rekordných 173 miliónov korún, čo je v prepočte skoro 6 miliónov eur.

Keďže nešlo o fyzické prepadnutie, prípad označujú ako krádež. Dodnes sa presne nevie, kde peniaze skončili. Hovorilo sa aj o tom, že lúpež mala byť fingovaná, no toto tvrdenie nikdy nepotvrdili.

V tých časoch sa objavila informácia, že v tom majú prsty aj niekdajší bossovia bratislavského podsvetia, ktorí mali celý lup následne zobrať realizátorom krádeže. Miliónová kauza mala rozhádať bossov Miroslava Sýkoru a Petra Križanoviča, čo vyústilo až do ich vzájomnej likvidácie.

Obžaloba v prípade sa dostala na súd v roku 2000, keď obvinili piatich ľudí. Definitívny rozsudok v tejto kauze padol až v októbri 2014, teda po takmer 19 rokoch od najväčšej bankovej lúpeže.

Najvyšší súd uzavrel kauzu z januára 1996 a potvrdil vinu u všetkých piatich obžalovaných. Jeden z nich mal byť člen bankovej ochranky. Tento prípad však naďalej zostáva pod rúškom viacerých tajomstiev.


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok