Ak premiér nezačne riešiť zdravotníctvo, situácia bude ešte horšia, tvrdí Michal Šimečka
Šimečka konštatoval, že z formálneho hľadiska rozumie, ak je za situáciu zodpovedný minister zdravotníctva. Zároveň však nevie pochopiť, ako si môže premiér Robert Fico (Smer) dovoliť povedať, že „nemôže byť všetko premiérska téma“.
„To premiérovi nevadí, že zomierajú tisíce až desaťtisíce ľudí?“ spýtal sa rečnícky predseda hnutia s dôvetkom, že situácia by bola iná, ak by „naše zdravotníctvo bolo v lepšom stave“.
Poukázal pritom na rušenie operácií zdravotnými poisťovňami, na ktoré musia napokon pacienti čakať mesiace až rok, na nedostatok špecialistov, zdravotných sestier a lekárov.
„Ale má čas na to, aby sa stretol so splnomocnencom vlády Petrom Kotlárom. Rovnako si nájde čas riešiť záchody v Bruseli a moju rodinu. Ak sa do toho premiér nevloží, neurobia sa dramatické zmeny, situácia bude ešte horšia. A to aj vďaka ‚Ficovej drahote‘, čo môže znamenať, že veľa z tých úkonov si bude musieť pacient zaplatiť,“ zhodnotil Šimečka.
Stranícky expert na zdravotníctvo Oskar Dvořák ho doplnil, že „zdravotníctvo je komplikovaný rezort“ a žiadajú sa veľké reformy. Podľa neho má premiér tlačiť na rezorty napríklad v prípade výstavby nemocníc, ktoré netrvajú jedno volebné obdobie.
„My tu máme za posledný rok premrhaný rok pre naše zdravotníctvo. Ministerka Dolinková sa na to sťažovala pri odchode. Ak chce (Fico, pozn. red) zlepšiť zdravie nášho obyvateľstva, tak je potrebné, aby sa do týchto ťažkých, ale potrebných reforiem obul,“ povedal Dvořák.
Pripomenul, že miesto stabilizácie poplatkov robia opak, keď „rušia zubné benefity a zvyšujú poplatky u zubárov“. Rovnako je to podľa Dvořáka s doplatkami za lieky a zdravotnícke pomôcky. „Celiatici videli za posledné dva mesiace takmer polovičný nárast cien svojich potravín,“ poznamenal.
„V programovom vyhlásení vlády je stratégia stabilizácie zdravotného personálu, za rok neprišli so žiadnymi riešeniami. Situáciu len zhoršujú. Chýbajú nám tisícky lekárov, takmer 10-tisíc zdravotných sestier a oni idú zrušovať dohody a vyháňať ich za hranice, kde majú lepšie a moderné nemocnice, a zvyšujú im tam aj platy,“ konštatoval stranícky expert na zdravotníctvo.
Neopomenul ani „chaos pri výstavbe národnej univerzitnej nemocnice“. „Za 14 rokov sme mohli mať dve veľké univerzitné nemocnice, nemáme ani jednu. Oni sa nevedia dohodnúť, že kde bude stáť,“ uviedol a konkretizoval, že „trištvrte roka im trvalo, že zrušia Rázsochy a presunú výstavbu do Ružinova“, pričom „dnes hovoria, že Ružinov bola zlá voľba a ani tam by sa to nemalo stavať“.
Na záver sa vyjadril k „rozmachu dezinformácií“. „Splnomocnenec Kotlár nám dokázal spôsobiť medzinárodnú hanbu a izoláciu, keď nás vylúčil z iniciatívy medzinárodných zdravotných predpisov. Rozpráva bludy o zakázaní očkovania, teraz o turborakovinách,“ zhodnotil s kritikou premiéra, že miesto odsúdenia týchto prejavov „to riešia, len ak potrebujú podporiť Kotlára“.
(max)