Ukrajinské posily nevedia často ani strieľať. Vojakov je málo, do bojov berú aj chorých

Raketový útok na Charkov Volodymyr Zelenskyj. Foto: TASR/AP

Ukrajinských veliteľov už dlhodobo trápi nevýrazná príprava regrútov vo výcvikových strediskách. Ukrajina sa však všemožne snaží riešiť nedostatok vojakov. A tak sťažnosti veliteľov z terénu na slabý výcvik mobilizovaných ostávajú nevypočuté.

Prezident Volodymyr Zelenskyj pred mesiacom podpísal zákon, ktorý umožňuje niektorým väzňom vstúpiť do armády výmenou za možnosť podmienečného prepustenia. Týmto krokom kopírujú ruskú taktiku.

Odmysliac si však, odkiaľ noví vojaci do terénu prichádzajú, velitelia poukazujú na nedostatočný výcvik. Týždne tak trávia výučbou základných zručností – napríklad streľbou.

Informujú o tom reportéri denníka The Washington Post, ktorí sa rozprávali s ukrajinskými veliteľmi.

„Mali sme chlapíkov, ktorí ani nevedeli, ako rozobrať a zložiť zbraň,“ povedal 28-ročný zástupca veliteľa práporu z 93. mechanizovanej brigády pre The Washington Post. Týždeň strávil s presunutými vojakmi zo základných stanovíšť, aby sa ubezpečil o tom, že vystrelia denne aspoň jednu škatuľu guliek (asi 1 500 výstrelov) a až potom prešiel na zložitejšie úlohy. V blízkom čase by sa títo mohli presunúť na boje blízko mesta Časiv Jar, ktoré ruské sily obklopujú.

Keďže kyjevské sily majú kriticky nedostatočný počet zamestnancov a strácajú pôdu pod nohami, neposkytnutie primeraného základného výcviku vojakom podčiarkuje hroznú situáciu. Rusko dosiahlo tento rok zisky najmä preto, že ukrajinská armáda nemá dostatok vojakov na obranu proti neúnavným útokom.

Neskúsení pre málo munície?

Pre frontových veliteľov sú akékoľvek nové posily vítané vzhľadom na to, že niektoré jednotky vydržali bez pomoci mesiace. „Ale to, čo sa vyučuje v ukrajinských výcvikových strediskách, je úplný nezmysel,“ povedal 32-ročný vojak v jednotke. „Všetko sa naučíte na mieste.“


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami