Blížia sa Hanusove dni. Na festivale sa zúčastní Štandard aj legenda politickej a právnej filozofie

Mailchimp - KAN 3 Hanusove dni. Foto: Archív/Spoločenstvo Ladislava Hanusa

Blíži sa 13. ročník multižánrového festivalu Bratislavské Hanusove dni, ktorý prebehne každý večer od 13. – 17. júna a bude streamovaný aj online. Prinesie prednášky legendy politickej filozofie z Princetonu, diskusie s duchovným sprievodcom českých prezidentov, predstaviteľmi projektu Godzone, polemiky vydavateľov názorovo opačných médií, podcasty o sexuálnej výchove, ale aj nový formát Literárna kaviareň, divadelné predstavenie, výstavu umeleckých diel a komorný koncert slovensko-ukrajinského tria.

Podujatiami unikátneho festivalu sa bude vinúť téma kresťanskej kultúry a otázka, čo môže súčasná (kresťanská) kultúra ponúknuť.

Hlavná hviezda festivalu, profesor George, vystúpi na festivale s dvomi prednáškami na tému „Ako zachrániť demokraciu v rozdelenej spoločnosti?” a „Redefinícia manželstva – prečo nie?“. Otec Philip-Neri Reese z pápežskej univerzity v Ríme Vám intelektuálne sviežo a rétoricky brilantne odprezentuje kresťanský pohľad na princípy v politike. Obaja svetoví intelektuáli budú súčasťou veľkej debaty o budúcnosti Európy spoločne s austrálskym historikom ideí Davidom L. Dusenburym.

Aj tento rok sa diváci budú môcť tešiť na obľúbené formáty (nielen) pre mladých „Nights Talks“ či „Platónovu jaskyňu“ ako aj na nový formát „Literárna kaviareň“. Súčasťou festivalu bude aj benefičný koncert slovensko-ukrajinského tria na podporu kultúry života, výstava o cnostiach od mladého výtvarníka Samuela Ryníka či autorské divadelné predstavenie venované sv. Františkovi z Assisi.

Chýbať nebudú ani aktuálne celospoločenské témy

V rámci celospoločenských aktuálnych tém čakajú účastníkov festivalu napr. česko-slovenská mediálna diskusia o spoločnosti po atentáte s režisérom a spolumajiteľom Štandardu Petrom Núñezom, riaditeľom vydavateľstva Petit Press Alexejom Fulmekom a šéfredaktorom českého denníka Echo24 Daliborom Balšínkom.

Uskutoční sa aj polemická diskusia o Ukrajine či Gaze alebo veľká debata o kultúrnej politike štátu.

„Kresťanská kultúra je oveľa bohatšia, ako by ste si možno mysleli,“ hovorí dramaturg festivalu Juraj Šúst. „Do sekulárnej uzavretosti prináša hĺbku a šírku reality a tiež rozmer autentického hľadania Boha, pravdy, dobra a krásy. Nebojí sa polemiky, naopak, svoje presvedčenia testuje v otvorenej diskusii.“

Do festivalovej ponuky prispel tiež portál Nové mesto diskusiou s Milanom Lachom a historikom Jaroslavom Šebekom „Volanie po mieri“ či konzervatívny denník Postoj diskusiou ku knihe nemeckého novinára R. Pfistera Pozor na každé slovo o progresívnej cenzúre, alebo časopis Verbum diskusiou „GENerácia GodZone“ o fenoméne charizmatickej spirituality v slovenskom katolicizme.

Festival otvorí vo štvrtok 13. júna prednáška kardinála Duku s názvom „Akú kultúru a politiku dnes potrebujeme?“ a jeho následný rozhovor s Jaroslavom Daniškom zo Štandardu. Celkovo počas predĺženého víkendu (štvrtok 13. júna – pondelok 17. júna) prinesie viac ako 25 rôznych podujatí z oblasti filozofie, teológie, kresťanstva, spoločnosti, umenia a politiky.

„Chceme návštevníkom ponúknuť program, ktorý dá podnety na premýšľanie, ako aj autentický festivalový zážitok životaschopnej dynamickej komunity, ktorá v krásnom prostredí záhrady Pálffyho paláca, asociujúcej miesto Augustínovho obrátenia, hľadá v živote niečo viac,“ uzatvára Šúst.


Ďalšie články