Znižuje to našu bezpečnosť. Poľský bezpečnostný úrad skritizoval presun Patriotu na Ukrajinu

Raketomety Patriot na letisku v Poľsku. Foto: TASR/AP Systém Patriot na letisku v Poľsku. Ilustračný obrázok. Foto: TASR/AP

Šéf Národného bezpečnostného úradu Poľska Jacek Siewiera sa ohradil voči tomu, aby Spojené štáty z územia jeho krajiny stiahli svoj systém protivzdušnej obrany Patriot a presunuli ho na Ukrajinu. „Nie, určite nie,“ reagoval na túto eventualitu v rozhovore pre Rádio ZET.

„Požiadal som o stretnutie s mojím náprotivkom, aby sme sa o tomto probléme porozprávali,“ povedal Siewiera a poznamenal, že „premiestňovanie celej batérie Patriot je veľmi nebezpečné“ a „bezpečnosť Poľska sa znižuje“.

Funkcionár v tejto súvislosti uviedol, že Poľsko je krajinou, cez ktorú prechádza väčšina vojenskej pomoci, v ktorej bol za posledné dva roky bol trikrát narušený vzdušný priestor a krajinou, ktorá má kľúčový význam nielen pre zásobovanie Ukrajiny, ale aj pre obranu východného krídla.

„Každý vojak vie, že rozmiestnenie vojsk sa začína predovšetkým ochranou vlastných zoskupení, teda protivzdušnou obranou. Je potrebné brániť infraštruktúru a zoskupenia vlastných vojsk,“ zdôraznil šéf úradu.

Má ho nahradiť iná súprava

Menej kriticky ako Siewiera sa vyjadril tajomník poľského ministerstva obrany Cezary Tomczyk. Ten skonštatoval, že americký systém bude v Poľsku nahradený inou súpravou.

„Táto americká súprava bude nahradená systémom z inej časti sveta,“ uviedol Tomczyk v príspevku na sociálnej sieti X. „Poľsko nesúhlasilo s presunom poľskej súpravy. Poľské Patrioty bránia poľské nebo, a to sa nezmení,“ dodal.

K presunu by mohlo prísť už čoskoro

O možnosti presunu Patriotu z Poľska na Ukrajinu predtým informoval americký denník New York Times (NYT) citujúc dvoch nemenovaných predstaviteľov americkej administratívy. Arzenál Kyjeva by mohol posilniť už o niekoľko dní. Išlo by tak už o druhý Patriot poskytnutý USA.

Jeho dodanie podľa citovaných zdrojov odobril americký prezident Joe Biden, oficiálne to však zatiaľ nik neoznámil. Biden sa tak podľa NYT rozhodol po viacerých schôdzkach na vysokej úrovni, ktoré absolvoval minulý týždeň.

Agentúra AP pripomína, že USA priebežne dodávajú Kyjevu rakety do tohto systému. Ten jej však dosiaľ poskytli len jeden, a to pred približne 18 mesiacmi – po prvej návšteve ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v USA odvtedy, ako jeho krajinu napadlo Rusko.

Patriot je považovaný za jeden z najmodernejších protivzdušných raketových systémov. Môže sa použiť na boj proti nepriateľským lietadlám, balistickým raketám či riadeným strelám, pričom dokáže zasiahnuť ciele až do vzdialenosti približne sto kilometrov, a to vo výške do tridsať kilometrov, približuje agentúra DPA.


Ďalšie články