Kontroverzný návrh je opäť na stole: Únia zvažuje sledovanie súkromných správ
Členské štáty tento návrh zamietli, no jednať sa o ňom bude opäť, tentokrát počas predsedníctva Maďarska.
Návrh je reakciou na prudký nárast obsahu zobrazujúceho sexuálne zneužívanie detí, ktorý podľa Európskej komisie v roku 2021 dosiahol 85 miliónov prípadov.
Kritici poukazujú na to, že efektívne skenovanie obsahu by vyžadovalo prelomenie koncového šifrovania, čo by znamenalo zásah do súkromia všetkých používateľov. Podľa nemeckého magazínu Der Spiegel sa pri dobrovoľnej detekcii nelegálneho obsahu dramaticky zvýšil počet falošných hlásení, čo viedlo k tomu, že intímne fotografie a neškodné fotografie detí sa dostali k úradom a nevinní ľudia boli nespravodlivo obvinení.
Podľa Spolkového kriminálneho úradu v Nemecku v roku 2022 americké Národné centrum pre nezvestné a zneužívané deti dostalo viac ako 136-tisíc hlásení, z ktorých sa 46-tisíc ukázalo ako falošných. V roku 2023 počet hlásení stúpol na 180-tisíc, pričom 91-tisíc bolo opäť falošných.
Proti návrhu sa stavajú desiatky organizácií hájacich právo na súkromie, ako aj technologické spoločnosti, ktoré upozorňujú, že bez prelomenia šifrovania nie je možné takúto kontrolu uskutočniť. Eurokomisárka Věra Jourová vyhlásila, že narušenie šifrovanej komunikácie je nutné kvôli ochrane detí.
Organizácia Iuridicum Remedium spolu s ďalšími päťdesiatimi organizáciami požaduje stiahnutie návrhu a hľadanie nového prístupu na zvýšenie bezpečnosti online platforiem pre deti bez plošného monitorovania a narúšania šifrovania. Navrhujú posilnenie prevencie, ústretovosť súdneho systému k deťom a vývoj nových technických aj netechnických riešení, ktoré budú zákonné, cielené a technicky realizovateľné.
(spiegel)