Nasadenie severokórejských vojakov na fronte by podľa generálneho tajomníka NATO predstavovalo „zásadnú eskaláciu“, citovala agentúra Reuters jeho status na sieti X.
Holandský expremiér Mark Rutte tým reagoval na minulotýždňové oznámenie juhokórejskej tajnej služby, podľa ktorej Severná Kórea vyslala do Ruska 1 500 vojakov, ktorí tam momentálne absolvujú výcvik a následne ich vyšlú na front na Ukrajine.
Rutte menom Aliancie tiež požiadal Soul o vyslanie delegácie, ktorá by členské štáty bližšie informovala o presunoch severokórejských vojakov.
„Generálny tajomník Rutte požiadal juhokórejskú vládu, aby vyslala delegáciu do NATO, aby sa podelila o podrobnejšie informácie, a vyjadril nádej, že Južná Kórea, Ukrajina a NATO posilnia v budúcnosti obrannú spolupráci a bezpečnostný dialóg,“ citoval portál Politico vyhlásenie prezidentského úradu Kórejskej republiky.
Prezident Jun Sok-jol obratom reagoval, že „rýchlo vyšle delegáciu na zdieľanie informácií“ o údajných presunoch vojsk svojho severného suseda na rusko-ukrajinský front.
Juhokórejská agentúra Jonhap predtým s odvolaním sa na tajné služby informovala, že Pchjongjang chce na front poslať celkovo 12-tisíc vojakov vrátane príslušníkov špeciálnych jednotiek. Podobne sa vyjadril aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko takéto tvrdenia poprelo.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok na tlačovej konferencii povedal, že Severná Kórea je partnerská krajina a rozvíjanie vzťahov vo všetkých oblastiach je suverénnym právom Ruska. „Budeme pokračovať v rozvoji tejto spolupráce,“ povedal Peskov, odmietol však odpovedať na otázku, či Rusko zapojí severokórejských vojakov do bojov na Ukrajine, a odkázal na ministerstvo obrany.
Ruský veľvyslanec v Južnej Kórei Georgij Zinoviev v pondelok uviedol, že spolupráca medzi Ruskom a Severnou Kóreou nie je namierená proti bezpečnostným záujmom Južnej Kórey a je v súlade s medzinárodným právom. Moskva a Soul však majú protichodné názory na príčiny napätia na Kórejskom polostrove.
(tasr)