Izrael a Vatikán sa zaplietli s kontroverznou mafiánskou firmou. Zaujímali ich ruské ciele

Uniknuté súbory policajných odposluchov poukazujú na globálny charakter vyšetrovania súkromných detektívov z Milána a ich klientov.

vatikán Ilustračný obrázok. Foto: TASR/AP

Talianska spoločnosť Equalize, ktorá údajne hackla informácie o tisíckach ľudí vrátane politikov, podnikateľov, športovcov a dokonca aj hudobníkov, je obvinená z práce pre izraelskú rozviedku a Vatikán, ukazujú policajné odposluchy.

Podľa týchto uniknutých odposluchov mali byť cudzie mocnosti medzi tými, ktoré využili súkromnú investigatívnu firmu so sídlom v Miláne na prienik do databáz štátnej bezpečnosti s cieľom získať tajné informácie o finančnej činnosti, transakciách súkromných bánk a policajných vyšetrovaniach.

Členovia hackerskej siete sa vo februári 2023 stretli v kancelárii firmy v Miláne s dvoma izraelskými agentmi, aby prediskutovali úlohu v hodnote milióna eur. Vyplýva to z uniknutých dát, píše Politico.

Úloha bola kybernetickou operáciou proti ruským cieľom vrátane neidentifikovanej „pravej ruky“ prezidenta Vladimira Putina a odkrývania finančnej stopy vedúcej z bankových účtov bohatých osobností k ruskej žoldnierskej skupine Wagnerovcov. Informáciu mali následne odovzdať Vatikánu.

Nie je však jasné, prečo boli izraelské tajné služby a Vatikán zapletené s kontroverznou milánskou firmou a aké boli ich dôvody na získanie informácií o ruských cieľoch, ale ich prítomnosť v spise dramaticky rozšírila rozsah už aj tak rozsiahleho talianskeho vyšetrovania.

Izraelčania podľa odposluchov navrhli spoluprácu s Talianskom na výmenu informácií a ponúkli „všetky pôvodné dokumenty“ z tzv. škandálu Katargate v EÚ. V rámci toho padli obvinenia, že ľudia z prostredia Európskeho parlamentu prijímali peniaze a dary výmenou za to, že v Bruseli plnili príkazy Kataru.

Talianskej firme tiež Izraelčania ponúkli informácie, ktoré by mohli pomôcť jednému z údajných klientov spoločnosti Equalize, talianskemu energetickému gigantu Eni, s informáciami o „nezákonnom obchodovaní s iránskym plynom s talianskymi spoločnosťami“.

Vatikán ani izraelské veľvyslanectvo v Ríme sa k tvrdeniam nevyjadrili. Spoločnosť Eni vo vyhlásení potvrdila, že si najala Equalize na „vyšetrovacie úlohy pre podporu svojej stratégie a obhajoby v rôznych trestných a občianskoprávnych prípadoch“, avšak si nie je vedomá žiadnej nezákonnej činnosti.

Talianskí politici sú pobúrení z najnovších zistení. Do vyšetrovania budú pravdepodobne zatiahnuté aj ďalšie krajiny. 

Minister zahraničia Antonio Tajani v stredu povedal, že “neprijateľný” hack, ktorý mal za cieľ “vydierať, útočiť alebo tlačiť” na politikov, a prepojenia hackerov za národnými hranicami ho urobili “oveľa závažnejším”. Nariadil už zriadiť aj pracovnú skupinu na ochranu rezortu a talianskych veľvyslanectiev v zahraničí.

IT konzultant Nunzio Samuele Calamucci, ktorý z jedinej miestnosti za milánskou katedrálou Duomo uskutočňoval niekoľko rokov únik do databázy národnej bezpečnosti, často podľa doterajšieho yvšetrovania odkazoval na desiatky hackerov, ktorí pre neho pracovali v Anglicku. Spoločnosť tiež využívala servery v Spojených štátoch a Litve, kde boli podľa uniknutých dokumentov menej zraniteľné.

Prokurátori už preto nariadili zhabanie servera v Litve a zvažujú, či podať žiadosť aj vyšetrovateľom v Spojenom kráľovstve. Štyria podozriví, ktorí sú momentálne v súvislosti s prípadom v domácom väzení, sa vo štvrtok zúčastnili na pojednávaní v Miláne, ale odmietli odpovedať na otázky sudcu.

Antonio Augimeri a Paolo Simonetti, právnici bývalého policajného vyšetrovateľa Carmine Galla, ktorý je partnerom v Equalize, a IT konzultant Calamucci uviedli, že Gallo má v úmysle čeliť obvineniam, ale bude môcť viesť “plodnú” diskusiu s vyšetrovateľmi, až keď bude vidieť všetky dokumenty. Calamucci je taktiež “ochotný objasniť svoju pozíciu” hneď, ako mu bude známy úplný obraz vyšetrovania. Niektoré z obvinení vznesených proti nemu sú “empiricky nerealizovateľné”, uzavreli právnici.

(max)