Ruský minister zahraničia priblížil, že dohoda medzi krajinami sa pripravuje na podpis „v blízkej budúcnosti“, do konca roka má totiž Moskvu navštíviť iránsky prezident Masúd Pezeškiján.
„Pripravovaná zmluva o komplexnom strategickom partnerstve medzi Ruskom a Iránom sa stane vážnym faktorom posilnenia rusko-iránskych vzťahov,“ povedal Lavrov pre štátnu televíziu.
„Potvrdí želanie strán o užšiu spoluprácu v oblasti obrany a interakcie v záujme mieru a bezpečnosti na regionálnej a globálnej úrovni,“ dodal ruský šéfdiplomat. Neupresnil však, akú formu bude mať sekcia zmluvy o obrannej spolupráci.
Vojenské väzby medzi Teheránom a Moskvou sú pre Západ zdrojom hlbokých obáv, keďže Rusko vedie vojnu na Ukrajine, zatiaľ čo Irán a Izrael si vymieňajú raketové a letecké útoky na Blízkom východe, konštatovala agentúra Reuters.
Od začiatku vojny na Ukrajine sa Rusko zbližuje s Iránom i Severnou Kóreou, ktoré sú podľa Reuters „silne antagonistické“ voči Spojeným štátom. Prezident Vladimir Putin a vodca KĽDR Kim Čong-un podpísali v júni zmluvu s podobným názvom „komplexná“ zmluva vrátane doložky o vzájomnej obrane.
USA a NATO tvrdia, že Pchjongjang poslal do Ruska približne 10-tisíc vojakov na možné nasadenie vo vojne. Rusko ich prítomnosť nepoprelo a tvrdí, že zmluvu bude vykonávať podľa vlastného uváženia.
Washington v septembri obvinil Teherán z dodávok balistických rakiet krátkeho doletu do Ruska na použitie proti Ukrajine, a uvalil sankcie na lode a spoločnosti, ktoré sa podľa neho podieľali na dodávkach iránskych zbraní.
Teherán popiera, že by Moskve poskytol rakety alebo drony, ktoré podľa Kyjeva a západných predstaviteľov Rusko používa proti vojenským cieľom a na ničenie civilnej infraštruktúry vrátane ukrajinskej elektrickej siete.
Kremeľ odmietol potvrdiť príjem iránskych rakiet, ale priznal, že jeho spolupráca s Iránom zahŕňa „najcitlivejšie oblasti“.
(sab)