Turecký prezident sa zúčastní na stretnutí najväčších ekonomík sveta v brazílskom Riu de Janeiro, zdroje z jeho kancelárie avizovali pre agentúru Bloomberg, že navrhne zastavenie bojových operácií na oboch stranách.
Prezident Recep Tayyip Erdogan tiež vyzýva na odloženie diskusií o vstupe Ukrajiny do NATO najmenej o desať rokov a vytvorenie demilitarizovanej zóny na východnom Donbase, kde od roku 2014 pôsobia proruskí separatisti. Pozdĺž nej by mali nasadiť medzinárodné mierové jednotky, navrhne turecký líder podľa zdrojov Bloombergu.
Zdroje priznali, že pre Kyjev bude ťažké prijať takýto návrh, podľa Ankary je to však najreálnejší prístup. Erdogan chce tiež odložiť rokovania o územných ziskoch či stratách na neskôr a sústrediť sa na zabezpečenie prímeria.
Turecký prezident dúfa, že sa mu podarí ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského presvedčiť na účasť na mierových rokovaniach v Istanbule, keďže bol oboznámený so spravodajskými informáciami, ktoré naznačujú, že Ukrajina by v prípade pokračujúcich bojov mohla stratiť „oveľa viac“ územia, píše Bloomberg.
Ankara je preto tiež naklonená plánu, ktorý predložila hostiteľská Brazília spolu s Čínou, ako akúsi protiváhu Zelenského plánu víťazstva.
Hovorca ruskej prezidentskej administratívy Dmitrij Peskov pre agentúru Interfax reagoval, že návrh na demilitarizovanú zónu je neprijateľný. „Možnosť zmrazenia pozdĺž bojovej línie je pre ruskú stranu a priori neprijateľná,“ povedal.
„V tomto prípade zostávajú plne aktuálne júnové podmienky, ktoré sformuloval prezident Putin – čo treba urobiť, aby sa zastavili bojové akcie,“ zdôraznil Peskov a rekapituloval podmienky Kremľa ako udržanie anektovaných oblastí.
Hovorca tiež odmietol, že by lídri Ruska a Turecka o plánoch zmrazenia konfliktu rokovali. „Nie, o tom sa nehovorilo, a my sme týmto publikáciám venovali pozornosť, ale zatiaľ o tom nemáme žiadne údaje, nevieme, o čo by mohlo ísť,“ dodal.
(sab)