Ľubomír Solák potvrdil niekoľko opatrení na zamedzenie nežiaducich situácií v Policajnom zbore. Od decembra v Bratislave a Košiciach spúšťajú aj pilotný projekt telových kamier.
„Úrad inšpekčnej služby (ÚIS) aktuálne rieši situáciu, keď včera [17. novembra] bola zadržaná osoba z dôvodu dopravnej nehody pod vplyvom návykovej látky, následne bola bez použitia donucovacích prostriedkov vyšetrená u lekára, ktorý dal súhlas na jej umiestnenie do cely policajného zaistenia (CPZ),“ informoval policajný prezident.
Dodal, že pri vykonávaní dozoru v celách príslušník vyhodnotil, že sa osoba nehýbe a nejaví známky života. Privolaná rýchla zdravotná pomoc podľa neho konštatovala exitus.
Solák spresnil, že išlo o 56-ročného muža, ktorý bol umiestnený v CPZ v Galante po tom, ako spôsobil dopravnú nehodu a aj opakovaná dychová skúška uňho potvrdila alkohol v hodnote 1,88 promile. „Úmrtia v CPZ sa dejú. Prehliadky sú vykonávané v celách v pravidelných intervaloch,“ konkretizoval s tým, že podľa zákona cela môže byť vybavená aj bezpečnostnou kamerou, „čo v tomto prípade bolo“.
Na margo udalosti zo 16. novembra, keď po policajnom zákroku v Tepličke nad Váhom v okrese Žilina za použitia tasera zomrel muž, prezident zboru vysvetlil, že polícii bol nahlásený pohyb osoby na ulici so sekerou.
„Osoba bola vyzvaná na upustenie od protiprávneho konania. Hliadka použila taser, hmaty, chvaty a putá. Po stabilizovaní bol vyrozumený útvar RZP, osoba pôsobila počas zákroku dezorientovane. Pri čakaní na príchod RZP došlo k zlyhávaniu zdravotných funkcií, hliadka začala s oživovaním,“ zosumarizoval Solák.
Dodal, že po príchode RZP v oživovaní záchranári pokračovali, bolo však konštatované, že ide o exitus.
Po spísaní dokumentácie sú zasahujúci policajti na dovolenke a čaká sa na skúmanie znaleckého posudku, či taser bol v príčinnej súvislosti s úmrtím danej osoby. „Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sa niečo stalo inak, ako to policajti popísali v záznamoch,“ spomenul šéf polície.
Neopomenul, že taser je na Slovensku zavedený od roku 2021, pričom tento rok bol použitý doposiaľ celkom 90-krát, z toho jedenkrát na zviera. Je to podľa neho nesmrtiaci prostriedok s tým, že „spôsobuje neporovnateľne menšiu ujmu ako strelná zbraň“.
„V tomto prípade policajti postupovali správne, daný prostriedok použili v zastavanej zóne a určite to bolo lepšie použitie ako použitie zbrane,“ skonštatoval.
Výrobca podľa Soláka ubezpečuje, že by nemalo po zásahu taserom nastať úmrtie ani u osôb trpiacich na srdcovo-cievne ochorenia. Predpokladá sa, že môže dôjsť a dochádza k poraneniam v prípade, ak osoba po zasiahnutí padne na zem.
Prezident Policajného zboru ďalej potvrdil, že na základe udalostí z predošlých dní, keď Slovensko najprv šokovala policajná brutalita v Košiciach, pri ktorej príslušník zboru fyzicky dobil recidivistu k smrti, sa rozhodli zanalyzovať všetky prípady, v ktorých „nejakým spôsobom bolo definované prekročenie konania zo strany policajtov a došlo k úmrtiu“.
„Vraciame sa až nejakých 30 rokov späť, a pokiaľ sa nám bude informačne dať, chceme sa dopracovať k tomu, čo týmto konaniam predchádzalo, ako aj k analýze prijatých opatrení, aby sme tieto veci mohli identifikovať a zlepšiť systém,“ informoval Solák.
Tieto veci sa tu podľa neho dejú a ich cieľom je naozaj výrazne tieto činnosti odstrániť a identifikovať hlavne príčiny, prečo sa dejú.
Upravujú tiež kontrolnú činnosť a preškolenia policajtov. „Veľmi sa bude apelovať na to, aby si policajti uvedomovali následky svojho konania. Tieto individuálne zlyhania nám určite nepomáhajú, ale väčšina policajtov je slušných a postupujú podľa zákona,“ zhodnotil.
Ako už avizoval v predošlých dňoch minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas), od 1. decembra zavedú v rámci pilotného projektu telové kamery. Zatiaľ len na území miest Bratislava a Košice.
„Našou snahou je dostať čo najväčší počet kamier do ulíc na telách policajtov. Kamera v prvom rade monitoruje správanie a postup policajta pri služobnom zákroku, no slúži aj policajtovi na jeho ochranu, aby jeho tvrdenie mohlo byť doložené zvukovým a obrazovým záznamom,“ uzavrel Solák.
(max)