Premiér sa v nedeľnom videu prihovoril občanom a neopomenul ani aktuálne otázky o vojne na Ukrajine či energopomoci.
Predseda vlády Robert Fico začal príhovor návratom k 17. novembru, kedy sa pri príležitosti výročia strany Smer pokúsil „jasne odpovedať na najpálčivejšie otázky súčasnosti a označiť najväčšie výzvy“.
„Viem, že ako predseda vlády sa budem musieť spoľahnúť predovšetkým na seba samého a stabilitu Smeru. Buď vládna koalícia bude fungovať a všetko zvládneme a voľby budú v riadnom termíne v roku 2027, alebo pôjdeme do iných riešení. Odmietam však akékoľvek politické vydieranie,“ zhodnotil Fico.
Podotkol, že nemá čas sa zaoberať opozíciou alebo „zmyslov zbavených médií, ktoré trpia hlbokou posadnutosťou a nenávisťou k súčasnej vláde a k mojej osobe“.
„V ušiach mi však stále rezonujú pokriky na opozičných mítingoch v nedeľu, že máme ísť do basy alebo vidím transparenty, že atentát na mňa sa nestal. Nebojte sa, nejdem si teraz vyhrnúť sveter a ukazovať vám jazvy, ktoré mám väčšie ako Joffrey de Peyrac z Angeliky,“ povedal premiér v odkaze na mítingy opozície spred týždňa.
Nebezpečné pre túto krajinu podľa Fica je, že „k moci sa derú politicky prázdne hlavy, ktoré ako jedinú alternatívu vidia pozatváranie súčasných vládnych politikov a ktorí sa tešia z opozičných transparentov, že atentát 15. mája tohto roku sa nestal“.
„Ceny energií určuje nezávislý regulačný úrad. Na konci roka 2023 nám ako darček na privítanie tento úrad nominovaný súčasnou opozíciou zvýšil ceny plynu pre domácnosti takmer o 100 percent. Tak sme teda týchto nezávislých regulačných úradníkov – inak typických politických aktivistov a bláznov, odvolali,“ uviedol Fico s tým, že verí, že nový regulačný úrad bude realisticky určovať ceny na základe objektívnych faktorov.
Vláda podľa premiéra nemôže meniť cenové rozhodnutia regulačného úradu, ale môže prijímať kompenzačné alebo iné opatrenia, ktoré v praxi zabezpečia, že navrhované zvýšenie cien sa nebude realizovať.
Robert Fico pripomenul, že od čias, kedy sa stal prvýkrát predsedom vlády, sa púšťali do odvážnych projektov.
„V tomto duchu sme v stredu prijali harmonogram postupu pri realizácii už schváleného rozhodnutia postaviť v Jaslovských Bohuniciach do čisto štátneho vlastníctva nový obrovský jadrový zdroj o výkone 1200 Mwh. Slovensko musí byť vzhľadom na neistú medzinárodnú situáciu dlhodobo nezávislé, pokiaľ ide o výrobu elektrickej energie. Vedieme v zahraničí intenzívne rokovania o dodávateľovi reaktora, pričom celková výška investície je okolo 10 miliárd Eur,“ vysvetilil premiér.
Reakciou na zvýšené energetické požiadavky je podľa neho aj výstavba firmy na výrobu bateriek do elektromobilov pri Šuranoch. Ide o spoluprácu s čínskou spoločnosťou Gotion, ktorej spoluvlastníkom je aj nemecký Volkswagen.
„Objem investície 1,4 miliardy Eur, začiatok stavebných prác – o niekoľko týždňov. Západ reaguje na našu spoluprácu s Čínou nervózne, slovenská opozícia je dokonca tak hlúpa, že spája čínske investície na Slovensku s príchodom čínskych agentov. Samozrejme, len tie investície, ktoré organizujeme my. Ako keby Volvo, ktoré stavia fabriku pri Košiciach, nebolo vo vlastníctve čínskej firmy,“ konštatoval.
Západ si podľa premiéra nepochybne želá pokračovanie vojny na Ukrajine.“ Súhlas na používanie západných rakiet na ciele v Rusku je toho jasným dôkazom. Už len čakám, kto tieto západné rakety označí za rakety mieru,“ dodal.
Zásadnou témou sa podľa predsedu vlády stáva aj financovanie Ukrajiny v prípade, že nový americký prezident Donald Trump rozhodne o znížení pomoci Ukrajine.
„Ako slovenský predseda vlády nebudem súhlasiť s tým, aby sa Slovensko podieľalo na krytí vojenských výdavkov Ukrajiny. Vojenská pomoc musí byť bilaterálnou záležitosťou jednotlivých členských krajín Európskej únie tak, ako je to doteraz,“ upozornil.
Na záver uviedol, že experti nominovaní SaS pri príprave pozemku pre automobilku Volvo v priemyselnom parku Valaliky pri Košiciach zatajili znalecké posudky potvrdzujúce vysokú spodnú vodu. Označil ich ako „Pati a Mati“.
„Nevyhnutné záchranné práce, samozrejme, že už počas výstavby samotných výrobných hál, mali za následok brutálne zvýšenie nákladov na strane štátu, pokiaľ ide o prípravu pozemku. Hovorím o desiatkach miliónov eur. K tejto téme sa samozrejme vrátime na pôde orgánov činných v trestnom konaní,“ vyjadril sa Robert Fico.
(tasr, red.)