Politici v USA sú terčom swattingu. Biden spolupracuje s FBI na vyriešení situácie

Swatting označuje postup, pri ktorom je polícia pod falošnou zámienkou naliehavo a potenciálne vo veľkom počte privolaná k niekomu domov

U.S. WASHINGTON, D.C. PRESIDENT ISRAEL HEZBOLLAH CEASEFIRE DEAL Joe Biden. Foto Hu Yousong / Xinhua News / Profimedia

Administratíva dosluhujúceho prezidenta USA Joea Bidena spolupracuje s Federálnym úradom pre vyšetrovanie (FBI) na objasnení falošných bombových hrozieb aj tzv. swattingu, ktorých terčom sa tento týždeň stali viacerí demokratickí kongresmani či nominanti na posty v kabinete novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Oznámil to v piatok samotný Biden.

Dosiaľ posledným známym americkým politikom, ktorému bola v piatok adresovaná falošná vyhrážka bombou, je Seth Magaziner, demokratický člen Snemovne reprezentantov za štát Rhode Island. O deň skôr hlásilo obdobné incidenty šesť demokratických kongresmanov za štát Connecticut; v piatich prípadoch išlo o členov Snemovne reprezentantov a v jednom o senátora.

V žiadnom z prípadov sa hrozba nepotvrdila. Polícia pri domových prehliadkach nijaké výbušné zariadenia nenašla.

Terčom bombových hrozieb a tzv. swattingu sa predtým stali aj viacerí nominanti na posty v administratíve novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Boli medzi nimi napríklad aj Pete Hegseth, Trumpov kandidát na ministra obrany, či Lee Zeldin, nominant na šéfa americkej Agentúry na ochranu životného prostredia (EPA).

Swatting označuje postup, pri ktorom je polícia pod falošnou zámienkou naliehavo a potenciálne vo veľkom počte privolaná k niekomu domov. Odborníci ho považujú za formu zastrašovania či obťažovania, ktorá sa čoraz častejšie používa pri útokoch na významné osobnosti.

(tasr)