Zákon posilní práva malých pacientov, rodičia im už budú môcť byť vždy nablízku
Maloleté deti budú mať po novom garantované zákonné právo na prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Poslanci Národnej rady SR túto zmenu schválili formou pozmeňujúceho návrhu k novele školského zákona.
Navrhovatelia poukázali na to, že prijatá úprava nielen reflektuje reálnu potrebu v zdravotníckom prostredí, ale tiež pomáha Slovensku plniť medzinárodné záväzky v oblasti ochrany práv detí.
Účinnosť zákona je navrhovaná od 1. septembra tohto roka.
Prítomnosť rodiča počas hospitalizácie maloletého dieťaťa nebola doposiaľ samozrejmosťou. Rodič bol identifikovaný ako návšteva.
Opozičná poslankyňa Vladimíra Marcinková (SaS) na poslednej parlamentnej schôdzi už po piatykrát navrhovala, aby malo každé dieťa zákonom garantované právo na sprievod v nemocnici.
Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas) sa na potrebe tejto úpravy zhodol aj s riaditeľmi nemocníc.
Dosiaľ sa podľa ministra preto nepodarilo právo sprievodu rodiča pri hospitalizovanom dieťati ukotviť v zákone, pretože komunikácia s odborníkmi či riaditeľmi nemocníc bola nedostatočná.
(tasr, max)