|   2025-06-11 23:29:00

Výučba dejín a hrozby elektrošokmi. Ukrajinec opísal ruské zajatie

Maxym Butkevyč, ukrajinský novinár a aktivista za ľudské práva, sa po vypuknutí vojny v roku 2022 dobrovoľne prihlásil do armády – a čoskoro padol do ruského zajatia.

Ako opísal pre Guardian, od prvých chvíľ čelil ponižovaniu, bitkám a okrádaniu. Neskôr sa zaobchádzanie zmenilo na systematické mučenie, a teda hrozby elektrošokmi či vyhrážky popravou.

Učili ich aj ukrajinské dejiny. "Zatiaľ čo 'odporný' dôstojník recitoval niečo, čo vyzeralo ako Putinov prejav, vojakom povedali, aby slová zopakovali. Ak prehovorili alebo urobili chybu, zbili ma drevenou palicou."

Priblížil, že zatiaľ čo v prvých týždňoch sa ruská strana zaujímala o vojenské informácie, neskôr sa snažili "podkopať morálku".

Butkevyča po niekoľkých týždňoch odsúdili na 13 rokov v pracovnej kolónii v okupovanom Luhansku za vojnové zločiny, ku ktorým ani nevie, že sa priznal. Prepustili ho vlani.

Výmeny naďalej pokračujú. V predošlých júnových dňoch si obe strany vymenili viac ako tisícku zajatcov a šesťtisíc tiel padlých - na každej strane. Tento krok je výsledkom priamych rokovaní Ukrajiny a Ruska v Istanbule.

Ukrajinska pravda nedávno informovala o tom, že zajatcov prepúšťa protistrana aj s v tele vyrezanými heslami "Sláva Rusku".

(max)