Fínsko odstraňuje svastiku z armádnej symboliky. V NATO nechce vyvolávať rozpaky
Fínske letectvo sa rozhodlo ukončiť používanie svastiky na vlajkách svojich jednotiek. Symbol, ktorý sa objavoval na fínskych lietadlách už od roku 1918, postupne mizne pre jeho problematické vnímanie v súčasnosti, najmä po jeho zneužití nacistickým Nemeckom.
Plukovník Tomi Böhm, nový veliteľ Karelskej leteckej flotily, informoval, že hoci nejde o politické rozhodnutie, ide o krok, ktorý predíde trápnym situáciám s medzinárodnými partnermi, ako sú napríklad spojenci z NATO.
Priznal však, že reforma ešte nie je dokončená a nie je jasné, kedy presne svastika zmizne zo všetkých vlajok, informuje portál Novinky.cz.
Fínska svastika mala pôvodne iný význam – používala sa ako talizman pre šťastie a symbolizovala boj za slobodu počas útokov Sovietskeho zväzu. Jej pôvod siaha k darovanému lietadlu v roku 1918, ktoré nieslo znak grófa Erika von Rosena.
(novinky.cz, mja)