TRENČÍN - Čo robiť v prípade, ak sme to napriek opakujúcim sa predsavzatiam počas Veľkej noci predsa len trochu prehnali s jedlom a cítime sa ťažko či unavene? Poradí expertka na výživu Martina Lahučká.
V predchádzajúcom rozhovore s výživovou špecialistkou sme vám sľúbili ďalšie tipy na odľahčené jedlá, ktorými môžete pokojne nahradiť aj rokmi overenú klasiku. Telo sa vám poďakuje.
Naozaj platí tvrdenie, že väčšina tradičných jedál má aj svoju optimálnejšiu verziu z pohľadu výživy?
Áno, som zástancom tohto tvrdenia. Napríklad bielu múku v dezertoch môžeme pokojne nahradiť aspoň z časti celozrnnou či mandľovou. Namiesto cukru použiť banán, stéviu či čakankový sirup. Namiesto vysokotučnej smotany použiť tú so znížením podielom tukov alebo nízkotučný biely jogurt či kvalitné mandľové mlieko prípadne smotanu. Namiesto mäsa zaradiť rybu alebo strukovinu. Ak máte radi tatarák, tak určite odporúčam lososový. Stačí vám filet z lososa, kapary, dijon horčica, nasekaná cibuľka a pár lyžičiek avokáda. Trošku soli, korenia a sezamu a môžete naniesť na celozrnné alebo grahamové hrianky. Rovnako ľahká a rýchla večera je v podobe v rúre pečenej cvikle na troche olivového oleja, posypanej strúhaným kozím syrom. Spolu zapekáte v rúre asi 40 minút na 180°C. Po upečení posypte nasekanými vlašskými orechmi a môžete jesť. Pokojne pridajte tekvicu alebo konzumujte s kúskom celozrnného pečiva a vareným vajíčkom.
Ako si môžeme po sviatkoch čo najefektívnejšie odľahčiť trávenie?
Zaraďme ľahšie jedlá s vyšším podielom zeleniny a rastlinných potravín všeobecne (ovocie, celozrnné obilniny, strukoviny), čím zvýšime príjem vlákniny, ktorá je pri trávení a detoxikácii organizmu dôležitá. Môžeme si pripravovať jednoduchšie jedlá či zmenšiť porcie. Ak si trúfame, môžeme si dať jeden či viac dní pôst. Dbajte na dostatočný pitný režim hlavne v podobe čistej vody, nakoľko dostatočná hydratácia je pre trávenie a celkové zdravie nepostrádateľná. Na zlepšenie trávenia môžeme zaradiť probiotiká či zvýšiť konzumáciu jogurtov bohatých na aktívne kultúry, kefír či kvasenú zeleninu. Výborné sú tiež zeleninové či ovocno-zeleninové šťavy.
A, samozrejme, pohyb. Dostatok pohybu je z hľadiska správneho trávenia a fungovania organizmu jednoznačný a má mnohé pozitívne benefity na náš organizmus. Primeraná fyzická aktivita má celkovo pozitívny vplyv nielen na naše fyzické, ale aj duševné zdravie. Dochádza k vyplavovaniu hormónov šťastia, čo je možno práve v tejto dobe nepostrádateľné. Nemám nič proti tomu, aby sme si dopriali tradičné sviatky, pokiaľ je naše stravovanie dominantne vyskladané racionálne.